
Archers Coffee
Colombia - Cota Coffee Finca Rio Negro Tropical Popsicle
Colombia - Cota Coffee Finca Rio Negro Tropical Popsicle is a Acevedo, Huila, Washed - Maracuya & Orange Mosto Co-Ferment, Yellow Caturra coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Acevedo, Huila
- Process
- Washed - Maracuya & Orange Mosto Co-Ferment
- Variety
- Yellow Caturra
- Producer
- Jhon Rodriguez, COTA Coffee
Available Sizes▾
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $28.59 ($14.30/100g)
- 1000g — $96.66 ($9.67/100g)

Colombia - Cota Coffee Finca Rio Negro Tropical Popsicle
Colombia - Cota Coffee Finca Rio Negro Tropical Popsicle is a Acevedo, Huila, Washed - Maracuya & Orange Mosto Co-Ferment, Yellow Caturra coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Acevedo, Huila
- Process
- Washed - Maracuya & Orange Mosto Co-Ferment
- Variety
- Yellow Caturra
- Producer
- Jhon Rodriguez, COTA Coffee
Available Sizes
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $28.59 ($14.30/100g)
- 1000g — $96.66 ($9.67/100g)
Similar coffees to this Acevedo, Huila Washed - Maracuya & Orange Mosto Co-Ferment Yellow Caturra

Colombia: La Roca Extended
Tolima, Colombia Extended Washed Fermentation Caturra
Broadsheet Coffee
$27.00

La Palma, Colombia
Colombia Washed 48h Fermentation Caturra Chiroso
Atmans Coffee
$15.93

Pitalito
Huila, Colombia Fully Washed and Sun-Dried Caturra
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

EL OBRAJE MARACATURRA
Nariño / Colombia Washed Maracaturra
Port 2050 Coffee Roasters
$24.00
Description
Producer: Jhon Rodriguez, COTA Coffee Farm: Finca Rio Negro Location : Acevedo, Huila Variety: Yellow Caturra Process: Washed - Maracuya & Orange Mosto Co-Ferment Altitude: 1,600 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76