
Archers Coffee
Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Natural Archers Lot EP
Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Natural Archers Lot EP is a Hamasho Village, Sidama Bensa, Cold Ferment Natural, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hamasho Village, Sidama Bensa
- Process
- Cold Ferment Natural
- Variety
- 74158
- Producer
- Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Available Sizes▾
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $29.95 ($14.98/100g)
- 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Natural Archers Lot EP
Ethiopia - Daye Bensa Cold Ferment Natural Archers Lot EP is a Hamasho Village, Sidama Bensa, Cold Ferment Natural, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Hamasho Village, Sidama Bensa
- Process
- Cold Ferment Natural
- Variety
- 74158
- Producer
- Asefa Dukamo, Smallholder Farmers
Available Sizes
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $29.95 ($14.98/100g)
- 1000g — $84.41 ($8.44/100g)
Similar coffees to this Hamasho Village, Sidama Bensa Cold Ferment Natural 74158

Ethiopia - Hamasho
Ethiopia Natural 74158
Tiny Arms Coffee
$30.50

Daniso Horsa Natural
Shantawene. Bensa. Sidama. Ethiopia Natural. Anaerobic Ethiopia Heirloom
JBC Coffee Roasters
$30.00

Bensa Keramo (Natural) - Ethiopia
Keramo Kebele, Bensa Woreda, Sidamo Natural 74158
Monastery Coffee
$16.47

Ethiopia Safo Mosto Anaerobic Natural
Ethiopia - Sidama Mosto Anaerobic Natural 74158
Momos Coffee
$13.00

Ethiopia Gonjobe 74158 Slow dry natural - 100g
Bensa, Sidama Slow Dry Natural 74158
Ondo Coffee
$20.00

Ethiopia Hure Natural
Ethiopia - Sidama, Arbegona Natural 74158
Momos Coffee
$16.00
Description
Producer: Asefa Dukamo, Smallholder Farmers Farm: Hamasho Village Location: Hamasho Village, Sidama Bensa Variety: 74158 Process: Cold Ferment Natural Altitude: 2,230 - 2,300 masl Fermentation ▪▪▪▪▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76


