
Archers Coffee
Ethiopia - Elto Coffee Kokose Natural Lot 2
Ethiopia - Elto Coffee Kokose Natural Lot 2 is a Kokose, Sidama Bensa, Classic Natural, Shade Drying, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Kokose, Sidama Bensa
- Process
- Classic Natural, Shade Drying
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes▾
- 100g — $8.99 ($8.99/100g)
- 200g — $16.34 ($8.17/100g)
- 1000g — $51.74 ($5.17/100g)

Ethiopia - Elto Coffee Kokose Natural Lot 2
Ethiopia - Elto Coffee Kokose Natural Lot 2 is a Kokose, Sidama Bensa, Classic Natural, Shade Drying, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Kokose, Sidama Bensa
- Process
- Classic Natural, Shade Drying
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes
- 100g — $8.99 ($8.99/100g)
- 200g — $16.34 ($8.17/100g)
- 1000g — $51.74 ($5.17/100g)
Similar coffees to this Kokose, Sidama Bensa Classic Natural, Shade Drying 74158

Keramo Natural
Bensa, Sidama, Ethiopia natural, dried on raised beds 74/158, 74/100 and Setami
Shokunin Coffee
$19.34

Elto Bare - Natural
Bare, Sidama, Ethiopia Natural JARC selections
Black & White
$28.00

Ethiopia Shalaye 74110&74112&74165 Mossto natural
Ethiopia Mossto Natural * 74110
GOÛT & CO
$2.29

KOKOSE
Ethiopia Natural Heirloom
mazelab
$26.86

Ethiopia Alo Coffee-Godicho 74112&74158 Natural
Ethiopia Natural 74112&74158
GOÛT & CO
$1.53

Natural Ethiopia
Sidama, Ethiopia Natural Process G2 Ethiopian Heirloom
Bold Bean Coffee Roasters
$8.50
Description
Producer: Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene Farm: Kokose Village Location: Kokose, Sidama Bensa Variety: 74158 Process: Classic Natural, Shade Drying Altitude: 2,300 MSAL Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76


