
Archers Coffee
Honduras - Finca Cascaritas Lot 19
Honduras - Finca Cascaritas Lot 19 is a Santa Rosa de Copán, Natural, Parainema, Catuai coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Santa Rosa de Copán
- Process
- Natural
- Variety
- Parainema, Catuai
- Producer
- Cafesmo / Moises Hidardo Hernandez
Available Sizes▾
- 250g — $13.07 ($5.23/100g)
- 1000g — $42.21 ($4.22/100g)

Honduras - Finca Cascaritas Lot 19
Honduras - Finca Cascaritas Lot 19 is a Santa Rosa de Copán, Natural, Parainema, Catuai coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Santa Rosa de Copán
- Process
- Natural
- Variety
- Parainema, Catuai
- Producer
- Cafesmo / Moises Hidardo Hernandez
Available Sizes
- 250g — $13.07 ($5.23/100g)
- 1000g — $42.21 ($4.22/100g)
Similar coffees to this Santa Rosa de Copán Natural Parainema, Catuai

Honduras - Sendero De Luz
Montecillos, Comayagua, Honduras Washed Catuai
SK Coffee
$25.00

gaia
Honduras, Copán Washed Catuai
Neues Schwarz
$12.40

gaia
Honduras, Copán Washed Catuai
Neues Schwarz
$12.40

Honduras, Walter Bautista
Honduras, Las Flores, Santa Bárbara Honey and Natural Parainema
Methodical Coffee
$28.00

Honduras Edgardo Tinoco
Honduras Washed Parainema
Verve Coffee Roasters
$27.00
Description
Producer: Cafesmo / Moises Hidardo Hernandez Farm: Finca Cascaritas Location: Santa Rosa de Copán Variety: Parainema, Catuai Process: Natural Altitude: 1,300 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▫▫ Acidity ▪▪▫▫▫ Roast ▪▪▪▪▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76