
Archetype Coffee
Stereotype Blend
Stereotype Blend is a specialty coffee from Archetype Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Producer
- Stereotype Blend
Available Sizes▾
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $56.00 ($6.17/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Stereotype Blend
Stereotype Blend is a specialty coffee from Archetype Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Producer
- Stereotype Blend
Available Sizes
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $56.00 ($6.17/100g)
- 2267g — $115.00 ($5.07/100g)
Similar coffees across all roasters

Stable Blend
Skylark Coffee
$18.55

Benchmark
Archers Coffee
$12.25

Cafe Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Espresso Blend
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Coffee Barista
Blend
Terres de Café
$45.50

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00
Description
Remember that simpler time when you just wanted a great coffee drink that didn't require a culinary dictionary to decipher the tasting notes? Meet Stereotype. Stereotypes aren't always bad! This one is the perfect nod to the blends you used to enjoy with cream & sugar, while maintaining its specialty coffee status. It's exactly what you expect it be, whether pulled as espresso or brewed as filter coffee. Predictable? Maybe. Delicious. For sure.
More from Archetype Coffee

Bolivia Rosita Catuai Washed
$23.00

Ethiopia Hamasho Natural
$26.00

Burundi Ngozi Kamira HG Lot 5
$23.00

Colombia Lucy Fernanda Galindez Pink Bourbon
$26.00

Peru Eduardo Llano Linares Pache
$23.00

Colombia La Muralla Community Blend
$23.00










