
Panther Coffee
1927 - Panther Coffee Blend
1927 - Panther Coffee Blend is a specialty coffee from Panther Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

1927 - Panther Coffee Blend
1927 - Panther Coffee Blend is a specialty coffee from Panther Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $119.00 ($5.25/100g)
Similar coffees across all roasters

Northwesterly
Olympia Coffee Roasting
$20.00

Italian Roast
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Dark Roasted Abao Blend
Simple Kaffa
$18.75

Darketype Dark Roast
Archetype Coffee
$21.00

The OG (aka Jeff)
Huila, Colombia | Guji, Ethiopia Washed & Natural – Classic & Complex
Modcup Coffee
$22.50

Old Skool
Huila Washed Caturra, Castillo
Perc Coffee
$11.50
Description
TASTING NOTES: Dark Chocolate, Nutty & Syrupy Creamy, Mellow & Balanced, Classic & Traditional ··· Our "1927" Blend, meticulously crafted to commemorate the year of our esteemed Probat roaster's creation. This remarkable blend showcases the enduring charm and timeless allure of a bygone era. Inspired by its robust, rustic, and classic characteristics, we have formulated a roast that captures its essence. Picture a symphony of flavors dancing on your palate—notes of syrupy sweetness intermingling with the enticing nuttiness and enchanting undertones of dark chocolate. The blend's harmonious composition will transport you to the enchanting co ee culture of Northern Italy, evoking the essence of their revered espresso profiles.
More from Panther Coffee

Pura Fruta - Guatemala Specialty Coffee
$27.00

Agroambiental - Colombia Specialty Coffee
$25.00

Mountain Water DECAF - Honduras Specialty coffee
$22.00

Fazenda Isidro Pereira - Brasil Specialty Coffee
$23.00

Black Cold Brew Cans (Case of 12)
$66.00

Sweet and Creamy Cold Brew Cans (Case of 12)
$66.00





