
Bani Beans
Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28 is a Colombia, experimental natural, SL28 coffee from Bani Beans.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $25.03 ($12.52/100g)
- 1000g — $109.23 ($10.92/100g)

Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28
Colombia Felix Alberto - experimental natural SL28 is a Colombia, experimental natural, SL28 coffee from Bani Beans.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $25.03 ($12.52/100g)
- 1000g — $109.23 ($10.92/100g)
Similar coffees to this Colombia experimental natural SL28

Colombia SL28 Yeast Natural
Huila, Colombia Yeast Natural SL28
Islet Coffee Lab
$26.51

Tanat - Nestor Lasso - Colombia - Typica Mejorado Natural
Colombia Natural Typica Mejorado
Speciality Coffee CA
$31.00

The Barn - El Vergel Guava Banana
Colombia Anaerobic Natural Caturra
Speciality Coffee CA
$25.00

Colombia — Maria Rodriguez
Colombia Natural
Assembly Coffee London
$28.00

Tanat - Monteblanco - Strawberry
Pitalito, Huila, Colombia Co-Fermented With Red Fruits Caturra
Entropica Coffee
$36.00

Quebraditas • Natural • SL-28 • Colombia
Colombia Natural SL-28
Taith Coffee
$31.83
Description
Coffee notes: blueberry, strawberry, chocolate Process type: experimental natural Country: Colombia Region: Santander Altitude: 1900m Botanical variety: SL28 Recommended preparation: filter Net weight: 200g I randomly came across this coffee while scrolling through Algrano, and it turned out to be a pretty good find. It comes from Café de la Torre, run by Félix Torres in Colombia. Félix comes from a coffee-producing family in Santander, where his father owns the 10-hectare Finca Hoyo Frío, and today Café de la Torre works with coffees from producers across Colombia. This one is an SL28 processed as an experimental natural with yeast fermentation — so yeah, it’s a pretty intense coffee. It’s super funky and packed with fruit. Ripe, almost over-the-top fruitiness, lots of sweetness and a long chocolate finish. If clean and delicate is what you’re looking for, this probably isn’t it. If you want something loud, fruity and a little weird, here you go.
More from Bani Beans

Kenya Mchana - natural
$21.62

Kenya Kiunyu - washed
$19.23

Colombia Juan Antonio Conta - washed chiroso
$16.50

Costarica Villamaria - natural
$18.77

Colombia Zarza - natural aji bourbon
$23.89

Colombia Rodrigo Sanchez - cold washed pink bourbon
$23.89