BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Los Nogales Caturra Low Caf
USA|Bean & Bean Coffee Roasters

Bean & Bean Coffee Roasters

$15.00113gIn Stock

Los Nogales Caturra Low Caf

Los Nogales Caturra Low Caf is a Huila, Colombia, Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation, Colombia coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Bean & Bean Coffee Roasters

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation
Variety
Colombia
Producer
Oscar Fernando Hernández
Available Sizes▾
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 309g — $29.00 ($9.39/100g)
  • 2267g — $227.00 ($10.01/100g)

Description

Roast Level: Medium-Light We taste: Strawberry candy, papaya, eucalyptus The Hernández family’s legacy has run deep through the hills of Pitalito, Huila for three generations. Today, Finca Los Nogales has evolved into a modern coffee hub under the leadership of Oscar Fernando, honoring his father Ricaurte’s vision for a sustainable, high-quality future. This low caf wonder showcases the family’s innovative spirit. Ripe cherries are hand-selected and gently opened with an 80°C water bath before undergoing a natural decaffeination process using a solvent derived from coffee pulp, preserving all the sweet, tropical complexity without the jitters. A 96-hour fermentation with a house-cultured sourdough starter follows, unlocking creamy, candy-like textures and layered fruit notes. Farm: Finca Los Nogales Origin: Huila, Colombia Producer: Oscar Fernando Hernández Elevation: 1600–1800 m Varietals: Colombia Milling Process: Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation

About Bean & Bean Coffee Roasters

Location
New York, United States
Region
North America
Visit Bean & Bean Coffee Roasters →