BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Colombia, Nogales Low-Caff
USA|Methodical Coffee

Methodical Coffee

$36.00340gIn Stock

Colombia, Nogales Low-Caff

Colombia, Nogales Low-Caff is a Colombia, Bruselas, Pitalito, Huila, Coffee Pulp Mucilage EA, Caturra coffee from Methodical Coffee.

In stock 30+ days

Buy from Methodical Coffee

Details

Origin
Colombia, Bruselas, Pitalito, Huila
Process
Coffee Pulp Mucilage EA
Variety
Caturra
Producer
Oscar Hernandez, Los Nogales
Available Sizes▾
  • 340g — $36.00 ($10.59/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $173.00 ($7.63/100g)

Similar coffees to this Colombia, Bruselas, Pitalito, Huila Coffee Pulp Mucilage EA Caturra

Description

An innovative process brings forth a juicy, tart, and herbaceous cup without the caffeine overload.

About Methodical Coffee

Location
South Carolina, United States
Region
North America
Visit Methodical Coffee →