
Ripsnorter
NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED is a Huila, Colombia, Washed LowCaf, Typica coffee from Ripsnorter.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed LowCaf
- Variety
- Typica
- Producer
- Hermandez Family
Available Sizes▾
- 250g — $35.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $128.00 ($12.80/100g)

NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED is a Huila, Colombia, Washed LowCaf, Typica coffee from Ripsnorter.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed LowCaf
- Variety
- Typica
- Producer
- Hermandez Family
Available Sizes
- 250g — $35.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $128.00 ($12.80/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed LowCaf Typica

Los Nogales Caturra Low Caf
Huila, Colombia Colombia
Bean & Bean Coffee Roasters
$15.00

Colombia - Nogales Coffee Farm Typica Low Caffeine
Pitalito, Huila Washed - Low Caffiene Typica
Archers Coffee
$13.07

Colombia, Nogales Low-Caff
Colombia, Bruselas, Pitalito, Huila Coffee Pulp Mucilage EA Caturra
Methodical Coffee
$36.00

Los Nogales Typica | Mucilage EA Decaf | Colombia
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia Washed, mucilage EA decaffeinated Typica
Frequent Coffee
$25.00

Omni / Colombia Los Nogales Typica EA Decaf
Los Nogales, Colombia EA Decaf A. Washed Typica
Islet Coffee Lab
$21.42

NOGALES - Low Caf - Kolumbien Filterkaffee
Colombia Washed / Low Caffeine Typica
Schön Kaffee
$15.85
Description
Producer: Hermandez Family Farm: Finca Los Nogales Origin: Colombia Region: Huila Varietal: Typica Process: Washed LowCaf Fermentation: Yeast Inoculated Altitude: 1750 – 1950 masl Tasting Notes: Grapefruit, bubblegum, strawberry The journey of this low caf green coffee begins with the meticulous selection of ripe cherries, ensuring only the highest quality beans are chosen. After being disinfected with treated water, the cherries are sorted using a water density method to ensure optimal quality. The pulp is then removed. The low caf process starts by immersing the coffee beans in hot water at 80°C to open the pores and prepare them for caffeine extraction. A natural solvent derived from coffee pulp is introduced to the water, and this process is repeated three times to remove approximately 95% of the caffeine while preserving the coffee's inherent flavors. Next, a unique fermentation process is employed using a sourdough starter. This fermentation lasts for 4 days (96 hours) in plastic containers. The yeast, which acts as a starter culture similar to traditional sourdough, is collected from previous batches of the same coffee type and stored at a controlled temperature of 18°C to maintain optimal conditions. The final step involves an 8-day drying process in a controlled environment, ensuring the coffee reaches the ideal moisture level. This meticulous approach preserves the freshness and quality of the beans, resulting in a coffee with delightful notes of bubble gum, strawberry candy and grapefruit.
More from Ripsnorter

PALENZUELA | NATURAL GEISHA
$47.00

PALENZUELA | WASHED GEISHA
$47.00

LOS LAJONES | NATURAL GEISHA
$47.00

RARO | ETHIOPIA WASHED
$21.00

BOKU | ETHIOPIA NATURAL
$21.00

ALEXANDER VARGAS | COLOMBIA NATURAL RED STRIPED BOURBON
$23.00


