
Archers Coffee
Colombia - Nogales Coffee Farm Typica Low Caffeine
Colombia - Nogales Coffee Farm Typica Low Caffeine is a Pitalito, Huila, Washed - Low Caffiene, Typica coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pitalito, Huila
- Process
- Washed - Low Caffiene
- Variety
- Typica
- Producer
- Hernandez family
Available Sizes▾
- 100g — $13.07 ($13.07/100g)
- 250g — $25.87 ($10.35/100g)
- 1000g — $84.41 ($8.44/100g)

Colombia - Nogales Coffee Farm Typica Low Caffeine
Colombia - Nogales Coffee Farm Typica Low Caffeine is a Pitalito, Huila, Washed - Low Caffiene, Typica coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pitalito, Huila
- Process
- Washed - Low Caffiene
- Variety
- Typica
- Producer
- Hernandez family
Available Sizes
- 100g — $13.07 ($13.07/100g)
- 250g — $25.87 ($10.35/100g)
- 1000g — $84.41 ($8.44/100g)
Similar coffees to this Pitalito, Huila Washed - Low Caffiene Typica

Colombia, Nogales Low-Caff
Colombia, Bruselas, Pitalito, Huila Coffee Pulp Mucilage EA Caturra
Methodical Coffee
$36.00

NOGALES - Low Caf - Kolumbien Filterkaffee
Colombia Washed / Low Caffeine Typica
Schön Kaffee
$15.82

NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
Huila, Colombia Washed LowCaf Typica
Ripsnorter
$35.00

LOS NOGALES TYPICA - TYPICA, MUCILAGE EA DECAF - COLOMBIA
COLOMBIA WASHED TYPICA
HYUNAH Coffee Club
$25.00

Colombia - Los Nogales - Typica Origin
Pitalito, Huila., Colombia Washed (controlled Temp & Drying) Typica
Wes Ngopi
$8.23

Nogales - Low Caf , Colombia - Filter
Colombia Washed, Low Caf Caturra
Machina Coffee
$26.53
Description
Producer: Hernandez family Farm: Nogales Coffee Farm Location : Pitalito, Huila Variety: Typica Process: Washed - Low Caffiene Altitude: 1,750 - 1,950 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76




