
Bean & Bean Coffee Roasters
Los Nogales Caturra Low Caf
Los Nogales Caturra Low Caf is a Huila, Colombia, Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation, Colombia coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation
- Variety
- Colombia
- Producer
- Oscar Fernando Hernández
Available Sizes▾
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 309g — $29.00 ($9.39/100g)
- 2267g — $227.00 ($10.01/100g)

Los Nogales Caturra Low Caf
Los Nogales Caturra Low Caf is a Huila, Colombia, Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation, Colombia coffee from Bean & Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation
- Variety
- Colombia
- Producer
- Oscar Fernando Hernández
Available Sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 309g — $29.00 ($9.39/100g)
- 2267g — $227.00 ($10.01/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Colombia

NOGALES LOWCAF | COLOMBIA WASHED YEAS INOCULATED
Huila, Colombia Washed LowCaf Typica
Ripsnorter
$35.00

Colombia - Nogales Coffee Farm Typica Low Caffeine
Pitalito, Huila Washed - Low Caffiene Typica
Archers Coffee
$13.07

Colombia, Nogales Low-Caff
Colombia, Bruselas, Pitalito, Huila Coffee Pulp Mucilage EA Caturra
Methodical Coffee
$36.00

Los Nogales Caturra | Mucilage EA Decaf | Colombia
Pitalito, Huila, Colombia Caturra
Frequent Coffee
$25.00

Nogales Fresa Kalo | Cascara Reinfused Decaf | Colombia
Pitalito, Huila, Colombia Washed, cascara tea extract reinfusion Chiroso
Frequent Coffee
$26.00

Huila Decaffeinated
Colombia Washed Caturra, V. Colombia, Castillo
SEY
$24.25
Description
Roast Level: Medium-Light We taste: Strawberry candy, papaya, eucalyptus The Hernández family’s legacy has run deep through the hills of Pitalito, Huila for three generations. Today, Finca Los Nogales has evolved into a modern coffee hub under the leadership of Oscar Fernando, honoring his father Ricaurte’s vision for a sustainable, high-quality future. This low caf wonder showcases the family’s innovative spirit. Ripe cherries are hand-selected and gently opened with an 80°C water bath before undergoing a natural decaffeination process using a solvent derived from coffee pulp, preserving all the sweet, tropical complexity without the jitters. A 96-hour fermentation with a house-cultured sourdough starter follows, unlocking creamy, candy-like textures and layered fruit notes. Farm: Finca Los Nogales Origin: Huila, Colombia Producer: Oscar Fernando Hernández Elevation: 1600–1800 m Varietals: Colombia Milling Process: Low Caf Washed with Natural Solvent & Sourdough Fermentation
About Bean & Bean Coffee Roasters
- Location
- New York, United States
- Region
- North America
More from Bean & Bean Coffee Roasters

Pepe Ecuador Soledad Sidra Washed
$35.00

Ethiopia Sidamo
$23.00

Sítio da Torre Red Obata Washed
$22.00

Ethiopia Guji Yabitu Koba Washed
$25.00

Panama Finca Lerida Catuai Honey
$27.00
![Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0052/2420/2309/files/MINASGERAISYELLOWCATUCAI10.9.png?v=1783510827)
Minas Gerais Yellow Catucai [Score: 92.3]
$28.00


