
Bell Lane Coffee
E.A. Decaf
E.A. Decaf is a Colombia, Sugarcane (E.A.), Bourbon, Typica coffee from Bell Lane Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Sugarcane (E.A.)
- Variety
- Bourbon, Typica
- Producer
- Finca La Estrella
Available Sizes▾
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

E.A. Decaf
E.A. Decaf is a Colombia, Sugarcane (E.A.), Bourbon, Typica coffee from Bell Lane Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Sugarcane (E.A.)
- Variety
- Bourbon, Typica
- Producer
- Finca La Estrella
Available Sizes
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 250g — $13.00 ($5.20/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
- 1000g — $47.00 ($4.70/100g)
Similar coffees to this Colombia Sugarcane (E.A.) Bourbon, Typica

Cauca Decaf - Colombia
Colombia EA (Ethyl Acetate) Decaffeination Castillo & Colombia
Vesta Coffee Roasters
$22.00

Colombia | EA Decaf
Colombia Sugarcane Castillo, Caturra, Colombia
Quills Coffee
$21.00

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.59

DECAF - Always Sleepy 5LB
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$125.00

DECAF - Always Sleepy - 300g
Cauca, Tolima, Antioquia and Eje Cafetero Fully Washed, Sugarcane EA Various
Thom Bargen
$20.50

Decaf Colombia - Inzà
Colombia, Inzà, Cauca Natural EA decaffeinated Caturra, colombia, castillo
Solberg & Hansen
$15.46
Description
Region: Santuario Collective: Finca La Estrella Altitude: 1400-1600 masl Tasting notes: Pecan Pie, Walnuts, Milk Chocolate Sugarcane Ethyl Acetate (E.A.) Decaffeination is a natural process that maintains the integrity of green-coffee flavour and allows us to offer decaffeinated coffee that follows an integrated vertical supply chain, as the growing, processing, and even the full decaffeination process all happens at the source in Colombia. This is one of our Farm Direct coffees. Bell Lane coffee has a special relationship with Bernardo, we currently use a number of his coffees in our blends, but we are very excited to offer one of his single-origin coffees now as a natural decaf. To find out more about Bell Lane Farm Direct our head roaster Niko has written about our programme, you can read his blog in our coffee journal.














