BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Sebastian Ramirez - Red Fruits
USA|Black & White

Black & White

$28.00340gIn Stock

Sebastian Ramirez - Red Fruits

Sebastian Ramirez - Red Fruits is a Quindío, Colombia, Co-ferment, Castillo coffee from Black & White.

In stock since:

Buy from Black & White

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Co-ferment
Variety
Castillo
Producer
Sebastián Ramirez
Available Sizes▾
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $175.00 ($7.72/100g)

Description

MEET THE PRODUCER | Sebastián Ramírez is a fourth generation coffee producer who started growing coffee more than 13 years ago. Early in his career, he started exploring the nuances of fermentation, and today, Sebastián is regarded as a master of advanced processing techniques like co-fermentation and carbonic maceration. His mission is to make coffee accessible and exciting, and Sebastián champions those efforts in his processing endeavors and as a mentor for the Unblended Young Producer Program. Sebastián and his coffees can be accurately described as "anything but ordinary," and this strawberry co-ferment adaptation has always been a testament to that tradition.  TRUST THE PROCESS | After being handpicked at peak ripeness and sorted for quality, whole coffee cherries undergo 120 hours of anaerobic fermentation alongside added wine yeast, dehydrated strawberries, and fruit glucose. During this time, pH is monitored diligently. Next up, the coffee is pulped before undergoing an additional 72 hours of anaerobic fermentation in stainless steel tanks, during which time CO2 is injected into the party. Finally, the coffee undergoes a two-step drying process: first, it is spread out to dry in shaded patios at a controlled temperature of 40 degrees Celsius for 20-25 days, and then it is moved to GrainPro bags for 15 days.  TAKE A SIP | As far as strawberry co-ferments go, this one is pretty much a classic. It’s super sweet, like cooked strawberries, and it possesses the loud, funky energy of grape flavored goodies like grape candy—or that grape snow cone Alan Jackson once crooned about. Stone fruit notes, like peaches, are also prevalent throughout the cup. The finish is smooth and sweet, reminding us of creamy milk chocolate.  Origin | Quindío, Colombia Producer | Sebastián Ramirez Farm | Finca El Placer Process | Co-ferment Variety | Castillo Elevation | 1700–1800 MASL

About Black & White

Location
US
Region
North America
Visit Black & White →