
Perc Coffee
Colombia Young Producers
Colombia Young Producers is a Colombia, Antioquia, Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment, Castillo, Caturra coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Antioquia
- Process
- Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment
- Variety
- Castillo, Caturra
Available Sizes▾
- 113g — $14.50 ($12.83/100g)
- 368g — $29.00 ($7.88/100g)
- 907g — $66.00 ($7.28/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)

Colombia Young Producers
Colombia Young Producers is a Colombia, Antioquia, Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment, Castillo, Caturra coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia, Antioquia
- Process
- Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment
- Variety
- Castillo, Caturra
Available Sizes
- 113g — $14.50 ($12.83/100g)
- 368g — $29.00 ($7.88/100g)
- 907g — $66.00 ($7.28/100g)
- 2267g — $132.00 ($5.82/100g)
Similar coffees to this Colombia, Antioquia Natural + Red Fruit Flavor Co-Ferment Castillo, Caturra

Sebastian Ramirez - Red Fruits
Quindío, Colombia Co-ferment Castillo
Black & White
$28.00

#149 Strawberry Cake Co-ferment Coffee Beans from Colombia
Tolima, Huila, Caldas Strawberry Co-Ferment, Honey & Banana Co-ferment Pink Bourbon
Pair Cupworks
$44.00

Brayan Alvear - Colombia co-fermented with strawberry
Huila, Colombia Strawberry Co-fermentation Catuai, Caturra, Pink Bourbon
94 Celcius
$22.98

Monteblanco: Strawberry
Cauca, Colombia Co-Ferment Caturra
Eight Ounce Coffee
$33.99
Description
PINK STARBURST RIDES AGAIN WITH THE YOUNG PRODUCERS! Producer Sebastián Ramírez added a direct flavoring step while processing this coffee from a fruit to a dried seed. He added dried strawberries and strawberry hydrosols to the fermentation tanks. Unblended created the Young Producers program to make coffee farming an exciting and sustainable career for young people in Colombia. The participants are paired with Sebastián Ramírez, who mentors them through producing their own coffee. Sebastián then blends the yield with his "Red Fruits" flavor co-ferment to create a cup that's intensely sweet with notes of pink Starburst and cake icing. We're super excited to be a part of this program, helping to shape the next generation of Colombian coffee.





