BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Bloom Coffee Roasters

Bloom Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Haryana, India. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Bloom Coffee Roasters.

Top origins
India
Common processes
Washed, Naturals, Yellow Honey
New in last 30 days
0 (10/mo avg)
Newest arrival
2026-08-24
Latest restock
2026-09-10

9 coffees in stock (30 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Biccode Estate - Naturals - Hassan - Medium Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Biccode Estate, Hassan, India
Process
Naturals
Variety
SLN9 + S795
Producer
Hamsini Appadurai
Uchangi Estate - Naturals - Sakleshpur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.81 · 250g · $3.13/100g

Details

Origin
Uchangi Estate, Sakleshpur, India
Process
Naturals
Variety
S795
Producer
Vaibhav Gupta
Orchadale Estate - Naturals - Yercaud - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$9.90 · 250g · $3.96/100g

Details

Origin
Orchadale Estate, Yercaud, India
Process
Naturals
Variety
S795
Producer
Navin Rajes
Moganad Estate - Black Honey - Yercaud - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$9.38 · 250g · $3.75/100g

Details

Origin
Moganad Estate, Yercaud, India
Process
Black Honey
Variety
S795
Producer
Navin Rajes
Hoysala Estate - Washed - Chikmagalur - Medium Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.25 · 250g · $2.50/100g

2 sizes
  • 250g — $6.25 ($2.50/100g)
  • 1000g — $20.00 ($2.00/100g)

Details

Origin
Hoysala Estate, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
S795
Producer
Sunil and Mohan
Kolli Berry Estate - Naturals - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$10.16 · 250g · $4.06/100g

Details

Origin
Kolli Berry Estate, Chikmagalur, India
Process
Naturals
Variety
S795
Producer
Pranathi Shetty
Salawara Estate – Chikmaglur - Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.77 · 250g · $2.71/100g

2 sizes
  • 250g — $6.77 ($2.71/100g)
  • 1000g — $20.84 ($2.08/100g)

Details

Origin
Salawara Estate, Chikmaglur, India
Process
Washed
Variety
S795
Salawara Estate - Bloom Honey - Sakleshpur - Medium Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Bloom Honey
Variety
S795
Producer
Sharan Gowda
Salawara Estate - Yellow Honey - Sakleshpur - Medium Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Yellow Honey
Variety
S795
Producer
Sharan Gowda