BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

S795 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the S795 variety.

24 in stock10 roasters1.3/mo avg

Variety

S795

24 coffees

Price / 100g

$2.92 – $12.19

median $5.94 · 24 lots

Top origins

Indonesia, India

Top processes

Natural, Washed, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

29 S795 variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Biccode Estate - Naturals - Hassan - Medium Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Biccode Estate, Hassan, India
Process
Naturals
Variety
SLN9 + S795
Producer
Hamsini Appadurai
Indonesia Temanggung Anaerobic Honey
UAE|Julith Coffee

$16.34 · 250g · $6.54/100g

Details

Origin
Temanggung, Indonesia
Process
Anaerobic Honey
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Madu Hitam Experimental Honey Brewed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Cental Java, Indonesia
Process
Experimental Honey Brewed Yeast
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Prau Hybrid • Hybrid Washed • Kartika, Lini S, Ateng Super  • Indonesia
UK|Taith Coffee

$18.90 · 125g · $15.12/100g

3 sizes
  • 125g — $18.90 ($15.12/100g)
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 1000g — $112.74 ($11.27/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural
Variety
Kartika, Lini S, Ateng Super
Producer
JB Coffee
Indonesia Sindoro Mosto Washed Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Sindoro, Indonesia
Process
Mosto Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Uchangi Estate - Naturals - Sakleshpur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$7.81 · 250g · $3.13/100g

Details

Origin
Uchangi Estate, Sakleshpur, India
Process
Naturals
Variety
S795
Producer
Vaibhav Gupta
Indonésie - De Berman
France|KB Coffee Roasters

$22.76 · 270g · $8.43/100g

Details

Origin
Indonésie
Process
Hypoxia naturel
Variety
Lini S795, Kartika, P88
Producer
Finca de Berman
Orchadale Estate - Naturals - Yercaud - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$9.90 · 250g · $3.96/100g

Details

Origin
Orchadale Estate, Yercaud, India
Process
Naturals
Variety
S795
Producer
Navin Rajes
INDONESIA NATURAL MOUNT IJEN
USA|Andytown Coffee Roasters

$17.50 · 226g · $7.74/100g

2 sizes
  • 226g — $17.50 ($7.74/100g)
  • 2267g — $160.00 ($7.06/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural
Variety
typica, lini S288, S795, cobra
Producer
Kevenka Coffee & smallholder farmers surrounding Ijen Highlands
Moganad Estate - Black Honey - Yercaud - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$9.38 · 250g · $3.75/100g

Details

Origin
Moganad Estate, Yercaud, India
Process
Black Honey
Variety
S795
Producer
Navin Rajes
Hoysala Estate - Washed - Chikmagalur - Medium Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.25 · 250g · $2.50/100g

2 sizes
  • 250g — $6.25 ($2.50/100g)
  • 1000g — $20.00 ($2.00/100g)

Details

Origin
Hoysala Estate, Chikmagalur, India
Process
Washed
Variety
S795
Producer
Sunil and Mohan
Kolli Berry Estate - Naturals - Chikmagalur - Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$10.16 · 250g · $4.06/100g

Details

Origin
Kolli Berry Estate, Chikmagalur, India
Process
Naturals
Variety
S795
Producer
Pranathi Shetty
Indonesia Best of Prau Experimental Natural
UAE|Julith Coffee

$23.14 · 250g · $9.26/100g

Details

Origin
Prau, Indonesia
Process
Experimental Natural
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Yercaud
USA|Varta Coffee

$16.00 · 227g · $7.05/100g

Details

Origin
Yercaud, Tamil Nadu
Process
Washed
Variety
S795
Salawara Estate – Chikmaglur - Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$6.77 · 250g · $2.71/100g

2 sizes
  • 250g — $6.77 ($2.71/100g)
  • 1000g — $20.84 ($2.08/100g)

Details

Origin
Salawara Estate, Chikmaglur, India
Process
Washed
Variety
S795
Nola Wonga.
UK|WatchHouse
In StockIndonesia

$15.92 · 200g · $7.96/100g

Details

Origin
Indonesia, Flores, East Nusa Tenggara
Process
Washed
Variety
S795
Producer
Wolo Wio, Bajawa
Salawara Estate - Bloom Honey - Sakleshpur - Medium Light Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Bloom Honey
Variety
S795
Producer
Sharan Gowda
Salawara Estate - Yellow Honey - Sakleshpur - Medium Dark Roast
India|Bloom Coffee Roasters

$8.86 · 250g · $3.54/100g

Details

Origin
Salawara Estate, Sakleshpur, India
Process
Yellow Honey
Variety
S795
Producer
Sharan Gowda
Indonesia: Bang Hendra
Czechia|BeBerry Coffee

$18.14 · 250g · $7.26/100g

Details

Origin
Indonesia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Caturra, Lini S-795
Producer
Bang Hendra
Veer Attikan, Washed
Australia|Five Senses Coffee

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
S795, SLN 9 & Catimor
Producer
Sangameshwar Estates
Organic Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 340g — $108.00 ($31.76/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Indonesia - Bener Meriah Sumatra
Variety
S795, Bourbon, Caturra, Catimor
Producer
SMALL GROUP
PLANTATION - Indien Espresso
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
India
Process
washed
Variety
S 795
PLANTATION - Indien Espresso - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
India
Process
washed
Variety
S 795
PLANTATION - Indien Filterkaffee
Germany|Schön Kaffee

$12.40 · 250g · $4.96/100g

3 sizes
  • 250g — $12.40 ($4.96/100g)
  • 500g — $23.78 ($4.76/100g)
  • 1000g — $45.40 ($4.54/100g)

Details

Origin
India
Process
nass aufbereitet aber nicht fermentiert (semi washed), sonnengetrocknet
Variety
S 795
Organic Breakfast Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Indonesia - Bener Meriah Sumatra
Variety
S795, Bourbon, Caturra, Catimor
Producer
SMALL GROUP
PLANTATION - Indien Filterkaffee - 125g
Germany|Schön Kaffee

$6.71 · 125g · $5.37/100g

Details

Origin
India
Process
nass aufbereitet aber nicht fermentiert (semi washed), sonnengetrocknet
Variety
S 795
Basankhan Estate
India|Corridor Seven Coffee Roasters

$7.19 · 250g · $2.88/100g

3 sizes
  • 250g — $7.19 ($2.88/100g)
  • 500g — $13.39 ($2.68/100g)
  • 1000g — $24.48 ($2.45/100g)

Details

Origin
India
Process
Washed
Variety
S 795
Producer
Mr. Thouqeer Ahamed