BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Guatemala - El Pesadero
USA|Bold Bean Coffee Roasters

Bold Bean Coffee Roasters

$9.50113gIn Stock

Guatemala - El Pesadero

Guatemala - El Pesadero is a Antigua, Guatemala, Fully-washed, Bourbon and Caturra coffee from Bold Bean Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Bold Bean Coffee Roasters

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Fully-washed
Variety
Bourbon and Caturra
Producer
Stuardo Coto
Available Sizes▾
  • 113g — $9.50 ($8.41/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Description

Guatemala - Antigua - El Pesadero - Single-Origin Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal Open media 2 in modal Open media 3 in modal 1 / of 3 Guatemala - El Pesadero Guatemala - El Pesadero A sweet, clean and perfectly balanced cup with notes of milk chocolate and hazelnut balanced by a crisp, red apple sweetness and a juicy tangerine-toned acidity. Regular price $19.00 USD Regular price $0.00 USD Sale price $19.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 10 oz Variant sold out or unavailable 4 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Guatemala - El Pesadero Increase quantity for Guatemala - El Pesadero Add to cart View full details Technical Information Producer: Stuardo Coto Region: Antigua, Guatemala Harvest: Winter 2025/Spring 2026 Varietal(s): Bourbon and Caturra Process: Fully-washed Altitude: 1,550 masl Roasters Cupping Score: 86.5 Agtron Gourmet Color: 101 (light) Sourcing Partner: Panorama Coffee Coffee Story Finca El Pesadero sits in the hills above Antigua, Guatemala, as one of the newest projects in the Coto family’s long coffee story. Recently acquired and planted entirely to arabica varieties, the farm is small in scale but guided by decades of experience: owner Stuardo Coto applies the same careful agronomy, shade management, and soil stewardship that define his flagship estate, Finca El Platanillo. The result is a tiny, focused canvas where long-honed practices meet a new landscape. Antigua itself is one of Guatemala’s most important and historic coffee regions, officially recognized among the country’s eight denomination-style growing areas. Here, coffee grows in a high-altitude valley ringed by three volcanoes—Agua, Fuego, and Acatenango—whose mineral-rich, pumice-laced soils, sunny days, cool nights, and low humidity create a textbook microclimate for dense, sweet, and structured coffees. Antigua coffees are celebrated for their balance: chocolate and confectionary sweetness, a clean, lively acidity, and subtle spice tones that reflect the volcanic landscape. Just below the farms, the city of Antigua runs on a different kind of energy. Once the seat of Spanish power in Central America, it’s a UNESCO World Heritage Site of cobblestone streets, baroque church facades, and earthquake-softened ruins set against a backdrop of smoking volcanoes. Cafés, markets, and courtyard restaurants fill restored 16th- and 17th-century buildings. The rumble of the surrounding volcanoes can be felt and heard throughout the town and on clear evenings you can watch Fuego send a ribbon of ash into the sky while the city glows below. El Pesadero is part of this landscape, rooted in Antigua’s long coffee heritage, but very much a living, evolving project in the hands of a producer who has spent his career refining what great Guatemalan coffee can be. Collapsible content Varietal Bourbon is one of the most widely known and oldest varietals of Arabica. The varietal was introduced to and named after the island of Bourbon (now known as Reunion Island) by French missionaries from Yemen in the early 1700s. It spread through Africa and the Americas in the mid 1800s. Many varietals today have a lineage tied to the Bourbon varietal. Bourbon is known to have great cup quality but has medium-low volume per-plant production and is susceptible to all of the major coffee

About Bold Bean Coffee Roasters

Location
Florida, United States
Region
North America
Visit Bold Bean Coffee Roasters →