
Bold Bean Coffee Roasters
Brazil - Carmo De Minas
Brazil - Carmo De Minas is a Minas Gerais, Brazil, Natural Process, Mundo Nuovo coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Natural Process
- Variety
- Mundo Nuovo
- Producer
- Cocarive Cooperative
Available Sizes▾
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Brazil - Carmo De Minas
Brazil - Carmo De Minas is a Minas Gerais, Brazil, Natural Process, Mundo Nuovo coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Natural Process
- Variety
- Mundo Nuovo
- Producer
- Cocarive Cooperative
Available Sizes
- 113g — $9.00 ($7.96/100g)
- 340g — $18.00 ($5.29/100g)
- 907g — $43.00 ($4.74/100g)
- 2267g — $96.00 ($4.23/100g)
Similar coffees across all roasters

Casa Almeida Barreto Mundo Novo
Brazil Natural Mundo Novo
Frukt Coffee Roasters
$33.00

Brazil Bronze Cloud
Brazil Natural
Julith Coffee
$13.61

Brazil, Signature Series
Brazil, São Paolo, Parana Natural, sun-dried on patios 14-21 days Catuai & Mundo Novo
Methodical Coffee
$18.83

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.72

Coffee Fazendas - KG
Brazil - Sul de Minas, Mogiana Natural Mundo Novo
Terres de Café
$52.79

Brazil / Rio Brilhante Gesha
Brazil Natural Gesha
NewGround Coffee
$22.55
Description
Brazil - Carmo De Minas - Single-Origin Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal 1 / of 1 Brazil - Carmo De Minas Brazil - Carmo De Minas Notes of peanut butter cup, honey and dried fruit. This well-balanced and accessible blend is popular among those who enjoy an approachable and traditional coffee experience. Regular price $18.00 USD Regular price $0.00 USD Sale price $18.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 12 oz Variant sold out or unavailable 4 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Brazil - Carmo De Minas Increase quantity for Brazil - Carmo De Minas Add to cart This item is a deferred, subscription, or recurring purchase. By continuing, I agree to the cancellation policy and authorize you to charge my payment method at the prices, frequency and dates listed on this page until my order is fulfilled or I cancel, if permitted. View full details Technical Information Producer: Cocarive Cooperative Region: Minas Gerais, Brazil Harvest: Winter/Spring 2025 Varietal(s): Mundo Nuovo Process: Natural Process Altitude: 1200 masl Exporter: Cocarive Cooperative Importer: Rio Claro Agrton Gourmet Color: 90 (medium) Roasters Cupping Score: 84 Coffee Story Established in 1961, Cocarive (Cooperativa Regional dos Cafeicultores do Vale do Rio Verde) was created to boost productivity and coffee quality, aiming for better global pricing and greater control over their futures. This vision has helped the Serra de Mantiqueira gain recognition as one of Brazil's premier coffee regions, earning a Protected Denomination of Origin status. Producers from Mantiqueira De Minas have won over 358 awards at the Cup of Excellence, including the highest score ever recorded for any Brazilian coffee. The coffee that we purchase from Cocarive is a regional blend. It is a blend of coffees from various cooperative members and the intention behind blending is to maintain a consistent flavor profile year over year. In the cup we find notes of dark chocolate, peanut butter and honey. Collapsible content Varietal Mundo Nuovo is a natural cross between Bourbon and Typica. The variety was originally identified and planted in Brazil in the 1940s and has been a widely distributed varietal in the country since 1952. The varietal is characterized by a good cup quality and vigorous production but is late maturing and prone to disease. Processing This is a natural process coffee. The coffee is harvested and dried on patios and in mechanical dryers. After drying the coffee is sent to the dry mill where it is milled, sorted and prepared for export. Terroir Carmo de Minas in the Minas Gerais state of Brazil is widely known as the premiere area for high quality coffee production in the country. Many of the farms in the area are on the smaller side by Brazilian standards. Carmo de Minas has fertile soil, rolling hills and mountains with a sunny and mild climate. The latitude of the region is at the far southern extreme for coffee production. So, the region's relatively low altitude, 900-1500 masl, is sufficient for high-quality coffee production. Customer Reviews Based on 6 reviews Write a review 67% (4) 33% (2) 0% (0) 0% (0) 0% (0) W Will Solid Good coffee! Solid flavor? M Michael Potter Crisp and Sweet Coffee Great Roast. 7.1 Grind With Fellow Ode 2. Custom Brew Fellow Aiden Brewer R
About Bold Bean Coffee Roasters
- Location
- Florida, United States
- Region
- North America
More from Bold Bean Coffee Roasters

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
$22.00

Natural Ethiopia
$8.50

Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
$10.50

Guatemala - El Pesadero
$9.50

Colombia - Hilario Castrillon
$11.00

The Dark Side
$8.75


