BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Bold Bean Coffee Roasters

Bold Bean Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Florida, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Bold Bean Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Brazil, Guatemala
Common processes
Natural and Fully Washed, Fully Washed, Natural Process
New in last 30 days
3 (6.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17

14 coffees in stock (19 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$22.00 · 113g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $66.00 ($7.28/100g)
  • 2267g — $148.00 ($6.53/100g)

Details

Origin
Gedeb Woreda, Yirgacheffe Region, Gedeo Zone, Ethiopia
Process
Fully Washed
Variety
Ethiopia Heirloom
Producer
Small-holder producers - Banko Gotiti Washing Station
Natural Ethiopia
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.50 · 113g · $7.52/100g

4 sizes
  • 113g — $8.50 ($7.52/100g)
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural Process G2
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Various small-holder producers
Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$10.50 · 113g · $9.29/100g

4 sizes
  • 113g — $10.50 ($9.29/100g)
  • 283g — $21.00 ($7.42/100g)
  • 907g — $60.00 ($6.62/100g)
  • 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Details

Origin
Los Laureles, Santa Barbara, Honduras
Process
Natural Process
Variety
Parainema
Producer
Lesbia Sabillion
Guatemala - El Pesadero
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.50 · 113g · $8.41/100g

4 sizes
  • 113g — $9.50 ($8.41/100g)
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 907g — $57.00 ($6.28/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Antigua, Guatemala
Process
Fully-washed
Variety
Bourbon and Caturra
Producer
Stuardo Coto
Colombia - Hilario Castrillon
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$11.00 · 113g · $9.73/100g

4 sizes
  • 113g — $11.00 ($9.73/100g)
  • 283g — $22.00 ($7.77/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $145.00 ($6.40/100g)

Details

Origin
La Celia, Risaralda, Colombia
Process
Semi-washed
Variety
Castillo
Producer
Hilario Castrillon
The Dark Side
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.75 · 113g · $7.74/100g

4 sizes
  • 113g — $8.75 ($7.74/100g)
  • 340g — $17.50 ($5.15/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2267g — $92.00 ($4.06/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural Process
Variety
Mundo Nuovo
Producer
Cocarive Cooperative
Brazil - Carmo De Minas
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $43.00 ($4.74/100g)
  • 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural Process
Variety
Mundo Nuovo
Producer
Cocarive Cooperative
Sweet Spot - House Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.00 · 113g · $7.08/100g

4 sizes
  • 113g — $8.00 ($7.08/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)
Supernova - Medium House Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $46.00 ($5.07/100g)
  • 2267g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative (Brazil) and ASODIETT (Guatemala)
Decaf Blend
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$9.00 · 113g · $7.96/100g

4 sizes
  • 113g — $9.00 ($7.96/100g)
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $43.00 ($4.74/100g)
  • 2267g — $96.00 ($4.23/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Fully Washed, Sugarcane process decaf
Variety
Mixed
Producer
Various
Supernatural
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$8.50 · 113g · $7.52/100g

4 sizes
  • 113g — $8.50 ($7.52/100g)
  • 283g — $19.50 ($6.89/100g)
  • 907g — $48.00 ($5.29/100g)
  • 2267g — $102.00 ($4.50/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia and Huehuetenango, Guatemala
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Heirloom varietals and Red Bourbon
Producer
Various Ethiopian small-holder producers and ASODIETT
Instant Coffee - Sweet Spot
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$17.00

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil and Santa Ana, El Salvador
Process
Natural and Fully Washed
Variety
Mundo Nuovo and Red Bourbon
Producer
Cocarive Cooperative and El Borbollon
Roaster's Choice - Single Origin
USA|Bold Bean Coffee Roasters

$20.00 · 283g · $7.07/100g

3 sizes
  • 283g — $20.00 ($7.07/100g)
  • 907g — $58.00 ($6.39/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia