
Bold Bean Coffee Roasters
Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process is a Los Laureles, Santa Barbara, Honduras, Natural Process, Parainema coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Los Laureles, Santa Barbara, Honduras
- Process
- Natural Process
- Variety
- Parainema
- Producer
- Lesbia Sabillion
Available Sizes▾
- 113g — $10.50 ($9.29/100g)
- 283g — $21.00 ($7.42/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process is a Los Laureles, Santa Barbara, Honduras, Natural Process, Parainema coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Los Laureles, Santa Barbara, Honduras
- Process
- Natural Process
- Variety
- Parainema
- Producer
- Lesbia Sabillion
Available Sizes
- 113g — $10.50 ($9.29/100g)
- 283g — $21.00 ($7.42/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Similar coffees to this Los Laureles, Santa Barbara, Honduras Natural Process Parainema

Honduras Edgardo Tinoco
Honduras Washed Parainema
Verve Coffee Roasters
$27.00

Benjamin Paz Parainema
Honduras Washed Parainema
Frukt Coffee Roasters
$35.27

Honduras, Walter Bautista
Honduras, Las Flores, Santa Bárbara Honey and Natural Parainema
Methodical Coffee
$28.00
Description
Honduras - Lesbia Sabillon - Single-Origin Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal Open media 2 in modal Open media 3 in modal 1 / of 3 Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process Juicy fruit punch and ripe plum lead a wildly complex cup, with layered, wine-like acidity and a rich, syrupy body. Nutella-like chocolate sweetness rounds out the fruit, leading to a remarkably clean finish for such a wild cup. Regular price $21.00 USD Regular price $0.00 USD Sale price $21.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 10 oz Variant sold out or unavailable 4 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process Increase quantity for Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process Add to cart View full details Technical Information Producer: Lesbia Sabillion Region: Los Laureles, Santa Barbara, Honduras Harvest: Spring 2026 Varietal(s): Parainema Process: Natural Process Altitude: 1500 masl Sourcing Partner: Beneficio y Exportadora San Vicente Agtron Gourmet Color: 104 (light) Roasters Cupping Score: 87.75 Coffee Story Lesbia began working in coffee as a child on her family’s farm, gaining early experience in both cultivation and post-harvest processing under the guidance of her father. This foundational knowledge formed the basis of her technical skills in coffee production. In 2017, Lesbia acquired 2.1 hectares of land near Los Laureles, where she established Finca Genesis . She and her husband, Belarmino, currently manage two farms in the Santa Bárbara region—one owned by Belarmino prior to their partnership, and Finca Genesis. Belarmino is responsible for farm management, including cultivation practices, pruning, fertilization schedules, and harvest logistics. Lesbia oversees all aspects of post-harvest processing, including cherry selection, fermentation protocols, washing, and drying. Her focus is on producing clean, high-quality lots with precise control over fermentation times, water usage, and drying conditions to meet specialty market standards. Their coffees reflect a combination of traditional knowledge and attention to processing detail, resulting in consistent cup profiles suitable for both single-origin offerings and competition-quality lots. After offering Lesbia’s coffee for the first time last year, we had the chance to visit her and Belarmino this past spring. Stepping into their perfectly designed parabolic drying house, pictured here, the first thing that hits you is the aroma—intensely sweet and jammy, with coffee cherries drying throughout the space. Seeing their work firsthand gave us an even greater appreciation for the care behind their naturals. Their attention to processing shows clearly in the coffees: expressive, fruit-driven, and beautifully produced. We’re excited to continue working with Lesbia and Belarmino, to deepen this relationship over the years, and to share more of their coffees along the way. Collapsible content Varietal Parainema is a hybrid varietal developed through the selective breeding program at the Honduran Institute of Coffee. The varietal is known for its good cup quality and is suited for production at low to medium altitudes that are common throughout Hondura's coffee production areas. The varietal is highly resistant to leaf rust, the most co
About Bold Bean Coffee Roasters
- Location
- Florida, United States
- Region
- North America
More from Bold Bean Coffee Roasters

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
$22.00

Natural Ethiopia
$8.50

Guatemala - El Pesadero
$9.50

Colombia - Hilario Castrillon
$11.00

The Dark Side
$8.75

Brazil - Carmo De Minas
$9.00