
Chromatic Coffee
Kunjin Wet Process
Kunjin Wet Process is a Papua New Guinea coffee from Chromatic Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Papua New Guinea
Available Sizes▾
- 340g — $28.99 ($8.53/100g)
- 907g — $72.59 ($8.00/100g)
- 2267g — $175.98 ($7.76/100g)

Kunjin Wet Process
Kunjin Wet Process is a Papua New Guinea coffee from Chromatic Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Papua New Guinea
Available Sizes
- 340g — $28.99 ($8.53/100g)
- 907g — $72.59 ($8.00/100g)
- 2267g — $175.98 ($7.76/100g)
Similar coffees to this Papua New Guinea

Pilot Coffee Roasters - Kunjin - Papua New Guinea
Papua New Guinea Washed Arusha, Typica, Bourbon
Speciality Coffee CA
$20.00

Papua New Guinea Kinmuga Natural (5lb)
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$72.50

Papua New Guinea Kinmuga Natural
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$22.00

Papua New Guinea Kinmuga Natural
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Papua New Guinea Bunum Wo
Papua New Guinea Kula Peaberry - Washed Typica
Yaggy Road Roasting Co
$20.00

Papua New Guinea Bunum Wo (5lb)
Papua New Guinea Kula Peaberry Typica
Yaggy Road Roasting Co
$70.00
Description
Harmony in Every Harvest Savor a taste of the unexpected with this Papua New Guinea Kunjin. The washed process reveals a dynamic cup layered with tangy acidity, mild sweetness, and savory depth. Notes of Kahlua and peanut butter intertwine with a clean, balanced structure, leaving a memorable impression. Cultivated in the lush gardens of smallholder farmers in the Wahgi Valley, this coffee represents the diverse heritage of Arusha, Bourbon, and Typica varieties. Each cup reflects the region’s vibrant culture, rugged beauty, and the meticulous craft of its producers - a perfect example of PNG’s unique coffee story











