BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Papua New Guinea Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Papua New Guinea.

24 in stock15 roasters2.3/mo avg

Origin

Papua New Guinea

24 in stock · 22 roaster-direct

Price / 100g

$3.19 – $13.79

median $6.63 · 18 lots

Top regions

Western Highlands, Goroka Eastern Highlands, Jiwaka Province

Common processes

Washed, Natural

Top varieties

Typica, Arusha, Bourbon

Just arrived

Last updated 2026-09-29

23 coffees from Papua New Guinea — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Pilot Coffee Roasters - Kunjin - Papua New Guinea
Canada|Speciality Coffee CA

$20.00 · 300g · $6.00/100g

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Arusha, Typica, Bourbon
Producer
Various smallholders, Kunjin
Sundae Drive / Papua New Guinea
Canada|Rosso Coffee Roasters

$18.35 · 340g · $4.78/100g

3 sizes
  • 340g — $16.24 ($4.77/100g)
  • 907g — $40.24 ($4.43/100g)
  • 2267g — $95.30 ($4.21/100g)

Details

Origin
Waghi Valley, Western Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Arusha, Bourbon, Typica
Producer
Smallholders
Korgua Estate - Papua New Guinea
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $54.00 ($5.95/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea
Process
Anaerobic Natural
Variety
Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica
Producer
Sirigine Coffee Producers
Kinmuga Peaberry, Papua New Guinea
USA|Little Waves Coffee Roasters

$24.50 · 340g · $7.21/100g

3 sizes
  • 340g — $24.50 ($7.21/100g)
  • 907g — $49.00 ($5.40/100g)
  • 2267g — $122.50 ($5.40/100g)

Details

Origin
South Waghi Valley, Jiwaka Province, Papua New Guinea
Process
Fully Washed
Variety
Typica, Arusha, Blue Mountain, Bourbon Peaberry
Producer
Sigri Estate
Mong Coffee, Hagen WHP | Papua New Guinea | Washed
USA|St. Kilda Coffee

$22.25 · 227g · $9.80/100g

2 sizes
  • 227g — $22.25 ($9.80/100g)
  • 2268g — $157.25 ($6.93/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra
Producer
Hagen WHP
Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Espresso)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Papua New Guinea Anego Washed (Single Origin Filter)
Australia|Manta Ray Coffee Roasters

$15.45 · 200g · $7.73/100g

2 sizes
  • 200g — $15.45 ($7.73/100g)
  • 1000g — $55.14 ($5.51/100g)

Details

Origin
Goroka Eastern Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica, Bourbon
Papua New Guinea - Madan Estate
Norway|Solberg & Hansen

$14.54 · 250g · $5.82/100g

Details

Origin
Papua New Guinea, Madan Village, Western Highlands
Process
Washed
Variety
Arusha, Bourbon, Typica
Producer
Peter W. Pena
Lass Malo, Washed
Australia|Five Senses Coffee

$13.35 · 250g · $5.34/100g

2 sizes
  • 250g — $13.35 ($NaN/100g)
  • 1000g — $47.76 ($NaN/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica & Arusha
Producer
Smallholders from Okapa, Lufa, Elembari, Ungai regions
Papua New Guinea Mount Otto
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$16.21 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.21 ($6.49/100g)
  • 1000g — $62.58 ($6.26/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Anaerobic Natural
Variety
Typica
Papua New Guinea AAAK
USA|Driftaway Coffee

$16.00 · 226g · $7.08/100g

8 sizes
  • 226g — $16.00 ($7.08/100g)
  • 226g — $17.00 ($7.52/100g)
  • 340g — $19.00 ($5.59/100g)
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 453g — $24.00 ($5.30/100g)
  • 453g — $26.00 ($5.74/100g)
  • 2267g — $68.00 ($3.00/100g)
  • 2267g — $74.00 ($3.26/100g)

Details

Origin
Highlands, Papua New Guinea
Process
Washed
Variety
Typica (90%), Caturra (10%)
Golden Hour Blend
USA|Equator Coffees

$23.00 · 340g · $6.76/100g

3 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 907g — $52.25 ($5.76/100g)
  • 2268g — $122.75 ($5.41/100g)

Details

Origin
Brazil, Papua New Guinea, Colombia
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple
Papua New Guinea Bunum Wo Retail
USA|Yaggy Road Roasting Co

$62.50 · 340g · $18.38/100g

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Kula Peaberry
Variety
Typica
Producer
Carpenter Family
Papua New Guinea Bunum Wo (5lb)
USA|Yaggy Road Roasting Co

$70.00 · 2268g · $3.09/100g

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Kula Peaberry
Variety
Typica
Producer
Carpenter Family
Papua New Guinea Bunum Wo
USA|Yaggy Road Roasting Co

$20.00

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Kula Peaberry - Washed
Variety
Typica
Producer
Carpenter Family
Papua New Guinea Kinmuga Natural (5lb)
USA|Yaggy Road Roasting Co

$72.50 · 2268g · $3.20/100g

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed, Natural
Framework
Australia|Josie Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $25.00 ($5.00/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea / Colombia / Ethiopia
Process
Washed Process / Natural Process
Foundation
Australia|Josie Coffee

$15.00 · 250g · $6.00/100g

3 sizes
  • 250g — $15.00 ($6.00/100g)
  • 500g — $25.00 ($5.00/100g)
  • 1000g — $43.00 ($4.30/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea / Colombia
Process
Washed Process
Vox Pop - Espresso Blend
UK|Machina Coffee

$12.60 · 250g · $5.04/100g

2 sizes
  • 250g — $12.60 ($5.04/100g)
  • 1000g — $41.12 ($4.11/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea, Brazil & Sumatra
Process
Washed, Pulped Natural & Wet Hulled
Papua New Guinea Sigri Estate City Roast
USA|Sparrow Coffee

$22.00

Details

Origin
Papua New Guinea
Process
Washed
Producer
Sigri Estate
Kunjin Wet Process
USA|Chromatic Coffee

$28.99 · 340g · $8.53/100g

3 sizes
  • 340g — $28.99 ($8.53/100g)
  • 907g — $72.59 ($8.00/100g)
  • 2267g — $175.98 ($7.76/100g)

Details

Origin
Papua New Guinea