
Greater Goods Roasting
Korgua Estate - Papua New Guinea
Korgua Estate - Papua New Guinea is a Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea, Anaerobic Natural, Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica coffee from Greater Goods Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica
- Producer
- Sirigine Coffee Producers
Available Sizes▾
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $54.00 ($5.95/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Korgua Estate - Papua New Guinea
Korgua Estate - Papua New Guinea is a Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea, Anaerobic Natural, Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica coffee from Greater Goods Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Papua New Guinea, Chuave District, Chimbu Province, Papua New Guinea
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica
- Producer
- Sirigine Coffee Producers
Available Sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $26.00 ($9.19/100g)
- 907g — $54.00 ($5.95/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)
Similar coffees to this Anaerobic Natural Arusha, Blue Mountain, Bourbon, Typica

Papua New Guinea Mount Otto
Papua New Guinea Anaerobic Natural Typica
Imbibe Coffee Roasters
$16.21

Papua New Guinea Kinmuga Natural
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$22.00

Papua New Guinea Kinmuga Natural
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$65.00

Papua New Guinea Kinmuga Natural (5lb)
Papua New Guinea Washed, Natural
Yaggy Road Roasting Co
$72.50

Kunjin Wet Process
Papua New Guinea
Chromatic Coffee
$28.99

Pilot Coffee Roasters - Kunjin - Papua New Guinea
Papua New Guinea Washed Arusha, Typica, Bourbon
Speciality Coffee CA
$20.00
About Greater Goods Roasting
- Location
- Texas, United States
- Region
- North America
More from Greater Goods Roasting

Spark - Mexico
$10.00

Finca Rosita - Bolivia
$15.00

Lâm Dông - Dark and Bold Vietnam
$15.00

Mario Jesús - Finca Churupampa - Peru
$15.00

Take Me Home - Light Roast Costa Rica
$12.00

Kolla Bolcha - Light Ethiopia
$15.00





