
Coava Coffee Roasters
Kilenso
Kilenso is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $23.00 ($7.67/100g)
- 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Kilenso
Kilenso is a Ethiopia, Natural, Heirloom coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $23.00 ($7.67/100g)
- 1000g — $60.50 ($6.05/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Natural Heirloom

Bensa Keramo (Natural) - Ethiopia
Keramo Kebele, Bensa Woreda, Sidamo Natural 74158
Monastery Coffee
$16.46

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

KOKOSE
Ethiopia Natural Heirloom
mazelab
$26.86

Ethiopia Sidamo
Ethiopia Fully Washed Ethiopian Heirloom
Bean & Bean Coffee Roasters
$23.00

Ethiopia - Kayon Mountain - Natural Heirloom
Oromia Region, Ethiopia Natural Heirloom varieties
April
$27.40

Ky Kebero, Ethiopia
Ethiopia Lavado Heirloom
Atmans Coffee
$15.93
Description
Select roast profile (Drip or Espresso) based on your brew method. Daye Bensa, founded by brothers Asefa and Mulugeta Dukamo, operates as a grower, washing station, and exporter, handling coffees from its own two farms in the Shantawene Village as well as purchasing from local smallholders and operating 15 washing stations across three districts. Since its founding in 2006, the company has worked to encourage quality coffee production throughout its community, hosting harvest celebrations and rewarding top contributors with special certificates and premiums. More recently, they have begun collaborating with Hawassa University on research into further improving coffee quality. The unique flavors of Kilenso come largely from its natural processing at origin, in which the seeds are dried with the whole coffee cherry intact, imbuing it with intense brightness, sweetness, and fruitiness. Look for balanced and juicy notes of key lime, lavender, and custard in the cup. Producer: Daye Bensa Location: Sidama, Ethiopia Varietal: Heirloom Processing: Natural
About Coava Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America








