
Coava Coffee Roasters
La Llamarada
La Llamarada is a Nicaragua, Natural, Caturra, Catuai, Marsellesa coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 300g — $24.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

La Llamarada
La Llamarada is a Nicaragua, Natural, Caturra, Catuai, Marsellesa coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 300g — $24.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $62.50 ($6.25/100g)
Similar coffees to this Nicaragua Natural Caturra, Catuai, Marsellesa

Costa Rican | Las Lajas | Natural
Costa Rica Natural Catuai, Caturra
Coffee Bros.
$13.40

Montesol (Catuai), Nicaragua
Nicaragua Lavado Catuai
Atmans Coffee
$15.93

Evergreen
Jalapa, Nueva Segovia, Nicaragua Catuaí & Caturra
Workshop Coffee
$17.00

Montesol (Marsellesa), Nicaragua
Nicaragua Lavado Marsellesa
Atmans Coffee
$15.93

Organic French Roast
Nicaragua - Las Sabanas municipality, Madriz Catuai, Caturra
49th Parallel Coffee Roasters
$14.00

Nicaragua - La Escondida: Washed, Red Catuai
Nicaragua Washed Red Catuai
3fe Coffee
$13.08
Description
Select roast profile (Drip or Espresso) based on your brew method. La Llamarada (“flare” or “blaze”) is named for El Malinche, a native tree that blooms with fiery-red flowers at the beginning of the rainy season across the Nueva Segovia and Jinotega regions of Nicaragua. These areas feature high elevation, diverse soil types, and optimal climate conditions that have allowed desirable coffee varieties to thrive and specialty coffee to flourish under the stewardship of quality-minded producers. Recent years have brought more diversification of processing styles in Nicaragua, showing an enthusiasm for flamboyant flavor much like El Malinche. In this natural-process coffee, look for notes of almond, apricot, and chocolate cake. Producer: Oscar Torres, Edwin Burgos, and Claudia Rivera Location: Nueva Segovia and Jinotega, Nicaragua Varietal: Caturra, Catuai, Marsellesa Processing: Natural
About Coava Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America







