BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Coava Coffee Roasters

Coava Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Oregon, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Coava Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Ecuador, Ethiopia
Common processes
Washed, Washed & Natural, Natural
New in last 30 days
4 (3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-09-15

11 coffees in stock (22 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Nayo Ovalle
USA|Coava Coffee Roasters

$22.00 · 300g · $7.33/100g

2 sizes
  • 300g — $22.00 ($7.33/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
San Ramon, Bourbon, Caturra
Producer
Renardo Ovalle Vides
S.O. Blend
USA|Coava Coffee Roasters

$20.00 · 300g · $6.67/100g

2 sizes
  • 300g — $20.00 ($6.67/100g)
  • 1000g — $53.50 ($5.35/100g)

Details

Origin
Colombia, Brazil, & Ethiopia
Process
Washed & Natural
Variety
Regionally Dependent
Producer
Select Producer Lots
La Llamarada
USA|Coava Coffee Roasters

$24.00 · 300g · $8.00/100g

2 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Variety
Caturra, Catuai, Marsellesa
Producer
Oscar Torres, Edwin Burgos, and Claudia Rivera
Enrique Posada (Washed)
USA|Coava Coffee Roasters

$25.00

Details

Origin
El Salvador
Process
Washed
Variety
Pacamara
Producer
Carlos Enrique Posada Vásquez (Fincas San Carlos)
Araponga
USA|Coava Coffee Roasters

$21.00 · 300g · $7.00/100g

2 sizes
  • 300g — $21.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $56.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Brazil
Process
Pulped Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Adolfo Henrique Vieira Ferreira
Kilenso
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Daye Bensa
Meaza
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Melaku Negash
Robinson Figueroa
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Colombia, Caturra
Producer
Robinson Figueroa
Decaf ASPROTimaná
USA|Coava Coffee Roasters

$24.00 · 300g · $8.00/100g

2 sizes
  • 300g — $24.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed/ Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
ASPROTimaná Cooperative
Pacific Wonderland
USA|Coava Coffee Roasters

$20.00 · 300g · $6.67/100g

2 sizes
  • 300g — $20.00 ($6.67/100g)
  • 1000g — $53.50 ($5.35/100g)

Details

Origin
Central & South America
Process
Washed
Producer
Select Producer Lots
David Mburu
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
David Mburu