BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Datura

Datura is a specialty coffee roaster based in France. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Datura.

Top origins
Ethiopia, Panama, Peru
Common processes
Washed, Natural, Fully Washed
New in last 30 days
5 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-18
Latest restock
2026-08-14

4 coffees in stock (62 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Alo 74158 Honey
France|Datura

$25.03 · 100g · $25.03/100g

2 sizes
  • 100g — $25.03 ($25.03/100g)
  • 1000g — $216.18 ($21.62/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Bensa
Process
Honey
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
France|Datura

$36.41 · 200g · $18.20/100g

3 sizes
  • 200g — $36.41 ($18.20/100g)
  • 1000g — $136.54 ($13.65/100g)
  • 1000g — $1194.69 ($119.47/100g)

Details

Origin
Ethiopia – Sidama
Process
Anaerobic washed
Variety
74158
Producer
Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Alo 74158 Sky Project Natural
France|Datura

$43.24 · 100g · $43.24/100g

2 sizes
  • 100g — $43.24 ($43.24/100g)
  • 1000g — $358.41 ($35.84/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Sidama - Bensa
Process
Whole shade dry natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse
Alo 74158 Mosto Anaerobic Natural
France|Datura

$25.03 · 100g · $25.03/100g

2 sizes
  • 100g — $25.03 ($25.03/100g)
  • 1000g — $216.18 ($21.62/100g)

Details

Origin
Ethiopia – Sidama - Bensa
Process
Mosto Anaerobic Natural
Variety
74158
Producer
Tamiru Tadesse