
Dune Coffee Roasters
Ethiopia Deri Fahmi
Ethiopia Deri Fahmi is a Ethiopia, Anaerobic Natural, Landrace coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Landrace
Available Sizes▾
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 907g — $88.32 ($9.74/100g)
- 2267g — $204.00 ($9.00/100g)

Ethiopia Deri Fahmi
Ethiopia Deri Fahmi is a Ethiopia, Anaerobic Natural, Landrace coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Anaerobic Natural
- Variety
- Landrace
Available Sizes
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 907g — $88.32 ($9.74/100g)
- 2267g — $204.00 ($9.00/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Anaerobic Natural Landrace

Ethiopia Suke Werekata
Ethiopia, Uraga Advanced Natural Landrace
Perc Coffee
$15.00

Anasora
Guji, Ethiopia Natural Ethiopian Landraces
Amaya Coffee
$23.90

Ethiopia Hambela Natural
Hambela Buliye, Hambela, Guji, Ethiopia Local Heirlooms
Color Roasters
$25.00

Wush Wush - Anaerobic Natural
Ethiopia 120hr Anaerobic Natural Heirloom
Vesta Coffee Roasters
$35.00

DE MELLO - Ethiopia Abdo
Ethiopia Natural 74110, 74112
Speciality Coffee CA
$19.00

Ethiopia Halo Beriti
Yirgacheffe, Ethiopia Anaerobic Natural DEGA
Rum Baba Coffeeroasters
$22.61
Description
WATERMELON | POMEGRANATE | JUICY West Guji has become one of Ethiopia's most celebrated coffee regions, known for producing naturals with an intensity and clarity that's hard to find elsewhere. This particular lot is processed using an anaerobic method. After a careful float selection, ripe cherries are sealed in airtight tanks and fermented slowly over seven days in temperature controlled water baths. The cherries then spend 30 days drying on raised African beds before a final four-week rest. In the cup: Ripe watermelon and pomegranate acidity with a juicy, fruit-forward finish. Origin / Ethiopia Location / Hambella, West Guji Process / Anaerobic Natural Variety / Landrace Altitude / 1900–2000 masl











