
Perc Coffee
Ethiopia Suke Werekata
Ethiopia Suke Werekata is a Ethiopia, Uraga, Advanced Natural, Landrace coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Uraga
- Process
- Advanced Natural
- Variety
- Landrace
- Producer
- Tracon
Available Sizes▾
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 368g — $30.00 ($8.15/100g)
- 907g — $69.00 ($7.61/100g)
- 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Ethiopia Suke Werekata
Ethiopia Suke Werekata is a Ethiopia, Uraga, Advanced Natural, Landrace coffee from Perc Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Uraga
- Process
- Advanced Natural
- Variety
- Landrace
- Producer
- Tracon
Available Sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 368g — $30.00 ($8.15/100g)
- 907g — $69.00 ($7.61/100g)
- 2267g — $137.00 ($6.04/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Uraga Advanced Natural Landrace

Anasora
Guji, Ethiopia Natural Ethiopian Landraces
Amaya Coffee
$23.90

Ethiopia Deri Fahmi
Ethiopia Anaerobic Natural Landrace
Dune Coffee Roasters
$30.00

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Ethiopia Guji Biru Wondifraw Anaerobic Natural
Ethiopia Anaerobic Natural
Sparrow Coffee
$23.50

Shoondhisa Natural Process 2024
Guji Zone, Ethiopia Natural JARC Selections
Passenger
$21.00

Ethiopia Guji Shakiso
Ethiopia Natural Heirloom
Julith Coffee
$13.61
Description
A PUNCHY-SWEET ANAEROBIC NATURAL ETHIOPIA! Suke Werekata is a village in Ethiopia’s Guji Zone, where the elevation and climate help produce some of the world’s best coffee. This lot comes from Tracon, known for quality. At their mill, they use specialized equipment to sort beans by density, size, and color, ensuring only the best make it through. Harvest starts with handpicking the ripest cherries, which are then taken to the washing station, sorted for quality, and fermented anaerobically for 72 hours. After that, the coffee is dried on raised beds in the sun until it reaches 11% moisture. The result is a coffee with a vibe between washed and natural, with juicy flavors of apricot, nectarine, sweet raspberry, and a burst of tropical fruit.







