
Dune Coffee Roasters
Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"
Ethiopia Faysel Abdosh "Signature" is a Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 907g — $88.32 ($9.74/100g)
- 2267g — $204.00 ($9.00/100g)

Ethiopia Faysel Abdosh "Signature"
Ethiopia Faysel Abdosh "Signature" is a Ethiopia, Washed, Landrace coffee from Dune Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 283g — $30.00 ($10.60/100g)
- 907g — $88.32 ($9.74/100g)
- 2267g — $204.00 ($9.00/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Landrace

Faysel Abdosh Double Fermentation Washed - 100g
Guji Hambela Double Fermentation Ethiopian Heirloom
Ondo Coffee
$22.00

Ethiopia Faysel Abdosh Washed | Hambella Sidama (Single Origin Filter)
Hambella Sidama, Ethiopia Improved Washed Local Landrace Varieties
Manta Ray Coffee Roasters
$23.18

Guji, Ethiopia
Oromia Washed Heirloom
Elixr Coffee
$24.00

Big Sur Coffee - Faysel Abdosh Single Farm - Ethiopia - Washed
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Speciality Coffee CA
$25.00

Big Sur Coffee - Faysel Abdosh G1 Premium - Ethiopia - Double Fermentation Washed
Ethiopia Ethiopian Heirloom
Speciality Coffee CA
$25.00

Danche, Ethiopia 2026
Ethiopia Washed Landrace Varieties
Go Get Em Tiger
$27.00
Description
FLORAL | TANGERINE | SILKY This "signature" lot from Faysel Abdosh represents some of the most carefully processed coffee coming out of Guji's Shakisso district. Cherries are sorted, floated, and washed before being de-pulped and fermented for 48 hours under controlled conditions. The coffee then dries for 21 days on raised beds under shade nets before a 30-day rest. In the cup: Bright floral aromatics and tangerine acidity with a silky, clean finish. Origin / Ethiopia Producer / Faysel Abdosh, Jigesa Washing Station Location / Shakisso, West Guji Process / Washed Variety / Landrace Altitude / 2000–2200 masl







