
East Pole Coffee Co.
Leonel Chavez - Pacas
Leonel Chavez - Pacas is a El Aguaje, Santa Barabara, Honduras, Washed, Pacas coffee from East Pole Coffee Co..
Went OOS:
In stock for ~11d 10h
Details
- Origin
- El Aguaje, Santa Barabara, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Pacas
- Producer
- Leonel Chavez
Available Sizes▾
- 340g — $25.50 ($7.50/100g)
- 907g — $50.50 ($5.57/100g)
- 2267g — $100.50 ($4.43/100g)

Leonel Chavez - Pacas
Leonel Chavez - Pacas is a El Aguaje, Santa Barabara, Honduras, Washed, Pacas coffee from East Pole Coffee Co..
Went OOS:
In stock for ~11d 10h
Details
- Origin
- El Aguaje, Santa Barabara, Honduras
- Process
- Washed
- Variety
- Pacas
- Producer
- Leonel Chavez
Available Sizes
- 340g — $25.50 ($7.50/100g)
- 907g — $50.50 ($5.57/100g)
- 2267g — $100.50 ($4.43/100g)
Similar coffees to this El Aguaje, Santa Barabara, Honduras Washed Pacas

Honduras Alexis Pineda
El Sauce, Santa Barbara Washed Pacas
Camber Coffee
$26.00

Danny Moreno
Honduras Washed Pacas
Frukt Coffee Roasters
$29.58

Honduras - Angel Arturo Paz Pacas
Santa barbara, Honduras Washed Pacas
Neem Coffee Project
$24.00

Mario Moreno
Honduras Washed Pacas
Frukt Coffee Roasters
$29.58
Description
New Column New Column PRODUCER Leonel Chavez AMOUNT 12 oz. bag, 2 lb. bag, 5 lb. bag ORIGIN El Aguaje, Santa Barabara, Honduras ALTITUDE 1,600 masl VARIETY Pacas PROCESS Washed NOTES Ripe Peach, Figs, Toasted Sugar Those familiar with what we do here at East Pole will remember Leonel Chavez. We have had the pleasure of sourcing and serving his coffee for four years now. Hailing from the highlands of Santa Barbara, Leonel prioritizes a bio-dynamic approach to farming, loves to support his neighboring farmers through sharing knowledge and resources, and he loves to watch for birds who live on his farm. This particular offering is a washed processed Pacas variety. In the cup, we find an incredibly rich, clean coffee. It is brimming with dark sweetness like you get in dates, figs, molasses, or caramel. And yet, there is also a wonderful and clean complexity that presents as sweet stone fruits, juicy mango, and pear. It is a joy for us to highlight Leonel's hard work, and we hope you enjoy it too!
About East Pole Coffee Co.
- Location
- Georgia, United States
- Region
- North America




