
East Pole Coffee Co.
Traffic
Traffic is a Huila, Colombia, Washed, Caturra coffee from East Pole Coffee Co..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
Available Sizes▾
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $35.00 ($3.86/100g)
- 2267g — $72.00 ($3.18/100g)

Traffic
Traffic is a Huila, Colombia, Washed, Caturra coffee from East Pole Coffee Co..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
Available Sizes
- 340g — $18.50 ($5.44/100g)
- 907g — $35.00 ($3.86/100g)
- 2267g — $72.00 ($3.18/100g)
Similar coffees to this Huila, Colombia Washed Caturra

Colombia El Tejo
Colombia - Various Washed Various
Cat & Cloud
$19.45

Obscura
Colombia & Brazil Washed & Natural Caturra, Red Catuai
Monta Coffee
$18.00

Colombia - Los Trapiches: Washed, Caturra
Colombia Washed Caturra
3fe Coffee
$14.25

Regular Colombia Huila Supremo
Colombia Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.50

House Blend
Huila, Colombia Washed Colombia, Caturra, Pink Bourbon
Helm
$21.00

ROCHELLO: Colombia Huila Washed
Huila Washed Colombia, Caturra, Castillo
Pirates of Coffee
$15.00
Description
PRODUCER EXCELSO AMOUNT 12 oz bag, 2 lb bag, 5 lb bag ORIGIN Huila, Colombia ALTITUDE ~1,600 meters above sea level VARIETY Caturra PROCESS Washed NOTES Dark Chocolate, Full-bodied, Sweet finish Traffic is one of Atlanta’s most dependable experiences. In a city that’s always changing, with weather that’s never predictable, traffic is the constant. Traffic is East Pole’s constant coffee. Though it comes from different coffee producers and origins, depending on what’s in season, you can always count on Traffic to be approachable, easy to drink, full-bodied, and a little sweet.
About East Pole Coffee Co.
- Location
- Georgia, United States
- Region
- North America






