BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Elm Coffee Roasters

Elm Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Washington, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Elm Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Mexico
Common processes
Washed, WASHED
New in last 30 days
1 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-03
Latest restock
2026-07-31

2 coffees in stock (7 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Jejeba Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$24.50 · 283g · $8.66/100g

3 sizes
  • 283g — $24.50 ($8.66/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Jejeba, Kuri Kebele, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume (74110, 74112), Dega, Wolisho
Producer
144 regional outgrowers (another word for farmers)
Danche Habtamu Fikadu
USA|Elm Coffee Roasters

$26.50 · 283g · $9.36/100g

3 sizes
  • 283g — $26.50 ($9.36/100g)
  • 907g — $81.00 ($8.93/100g)
  • 2267g — $193.50 ($8.54/100g)

Details

Origin
Danche Kebele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
160 smallholder regional farmers