
A.M.O.C. (sold by Entropica Coffee)
A.M.O.C. - /054 Brazil Exceptional set — Fazenda Guariroba
Roasted by A.M.O.C. · Sold by Entropica Coffee
A.M.O.C. - /054 Brazil Exceptional set — Fazenda Guariroba is a Minas Gerais, Brazil, Anaerobic Natural & Double Fermentation, Yellow Catuaí, Pink Bourbon coffee from A.M.O.C..
In stock since:
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Anaerobic Natural & Double Fermentation
- Variety
- Yellow Catuaí, Pink Bourbon
- Producer
- Gabriel Lamounier Vieira & Elisa Paiva Lamounier
Available Sizes▾
- 240g — $78.00 ($32.50/100g)
- 1000g — $274.00 ($27.40/100g)

A.M.O.C. - /054 Brazil Exceptional set — Fazenda Guariroba
Roasted by A.M.O.C. · Sold by Entropica Coffee
A.M.O.C. - /054 Brazil Exceptional set — Fazenda Guariroba is a Minas Gerais, Brazil, Anaerobic Natural & Double Fermentation, Yellow Catuaí, Pink Bourbon coffee from A.M.O.C..
In stock since:
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Anaerobic Natural & Double Fermentation
- Variety
- Yellow Catuaí, Pink Bourbon
- Producer
- Gabriel Lamounier Vieira & Elisa Paiva Lamounier
Available Sizes
- 240g — $78.00 ($32.50/100g)
- 1000g — $274.00 ($27.40/100g)
Similar coffees to this Minas Gerais, Brazil Anaerobic Natural & Double Fermentation Yellow Catuaí, Pink Bourbon

Fazenda Guariroba pink bourbon
Minas Gerais, Brazil Double Fermentation* pink bourbon
Curious Coffee
$27.50

Brazil Portilho
Brazil Anaerobic Fermentation Yellow Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Fazenda Sertão - 35g
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Araponga
Brazil Pulped Natural Yellow Bourbon
Coava Coffee Roasters
$21.00

Brazil - Fazenda IP
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44
Description
Tastes Like Tropical Punch • Candied Peach • Cacao Nibs A.M.O.C.'s Take: This exceptional tasting set features two separate lots from Fazenda Guariroba in Santo Antônio do Amparo, Minas Gerais, Brazil. /054.1 is a Yellow Catuaí processed as a natural with 76 hours of anaerobic barrel fermentation and 30 days patio drying. /054.2 is a Pink Bourbon processed with double yeast fermentation. A side-by-side study in modern Brazilian processing innovation, showcasing candied peach, tropical punch, and refined sweetness. Roasted for filter and omni brewing. The Details FARM Fazenda Guariroba PROCESSING Anaerobic Natural & Double Fermentation ALTITUDE 1100 MASL REGION Minas Gerais, Brazil VARIETY Yellow Catuaí, Pink Bourbon PRODUCER Gabriel Lamounier Vieira & Elisa Paiva Lamounier
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00


