BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DAK - Caramello
USA|Entropica Coffee

DAK (sold by Entropica Coffee)

$27.00250gIn StockPreorder

DAK - Caramello

Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee

DAK - Caramello is a Minas Gerais, Brazil, Natural, Yellow Catuaí coffee from DAK.

In stock since:

Pre-order from Entropica Coffee

Details

Origin
Minas Gerais, Brazil
Process
Natural
Variety
Yellow Catuaí
Producer
André Luiz
Available Sizes▾
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
  • 3000g — $196.00 ($6.53/100g)

Description

Tastes Like Milk Chocolate • Hazelnut • Caramel DAK's Take: Jaguara #1. The Details FARM Jaguara Farm PROCESSING Natural ALTITUDE 1040 MASL REGION Minas Gerais, Brazil VARIETY Yellow Catuaí PRODUCER André Luiz

About Entropica Coffee

Location
USA
Region
North America
Visit Entropica Coffee →