
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Hazel Nuts
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Hazel Nuts is a Honduras, Natural, Catuai coffee from DAK.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
- 3000g — $196.00 ($6.53/100g)

DAK - Hazel Nuts
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Hazel Nuts is a Honduras, Natural, Catuai coffee from DAK.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 1000g — $69.00 ($6.90/100g)
- 3000g — $196.00 ($6.53/100g)
Similar coffees to this Honduras Natural Catuai

HONDURAS - FINCA LAS CALAVERAS WASHED
Montecillos, Honduras Washed ICATU & CATUAI
Memli Coffee Lab
$7.50

Honduras, San Vicente
Honduras, Santa Bárbara, Honduras Washed
Methodical Coffee
$22.81

Honduras - Sendero De Luz
Montecillos, Comayagua, Honduras Washed Catuai
SK Coffee
$25.00

Brazil Single Origin
Brazil Natural Various
Horsham Coffee Roaster
$12.93
Description
Tastes Like Hazelnut • Cacao Nibs • Blackberry DAK's Take: Hazel Nuts is the perfect coffee for milk-based drinks and from longtime partners, Marysabel Caballero & Moises Herrera. This natural Catuaí grown in Honduras is round, silky with tasting notes of hazelnut, cacao nibs and blackberry. The Details FARM N/A PROCESSING Natural ALTITUDE N/A REGION Honduras VARIETY Catuai PRODUCER Marysabel Caballero & Moises Herrera
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00