
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Caramello
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Caramello is a Minas Gerais, Brazil, Natural, Yellow Catuaí coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Catuaí
- Producer
- André Luiz
Available Sizes▾
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 3000g — $196.00 ($6.53/100g)

DAK - Caramello
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Caramello is a Minas Gerais, Brazil, Natural, Yellow Catuaí coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Minas Gerais, Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Catuaí
- Producer
- André Luiz
Available Sizes
- 250g — $27.00 ($10.80/100g)
- 1000g — $76.00 ($7.60/100g)
- 3000g — $196.00 ($6.53/100g)
Similar coffees to this Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí

Caramelo Doce
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$14.68

Mellow Caramelo
Mantiqueira de Minas, Brazil Natural Red Catuai
Eight Ounce Coffee
$18.99

Caramelo Doce - 35g
Minas Gerais, Brazil Natural Catuaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

DE MELLO - Dancing Goats
Brazil Natural Yellow Catuai
Speciality Coffee CA
$12.00

Brazil
Minas Gerais Natural Red Bourbon, Yellow & Red Catuai
Rum Baba Coffeeroasters
$10.72

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95
Description
Tastes Like Milk Chocolate • Hazelnut • Caramel DAK's Take: Jaguara #1. The Details FARM Jaguara Farm PROCESSING Natural ALTITUDE 1040 MASL REGION Minas Gerais, Brazil VARIETY Yellow Catuaí PRODUCER André Luiz
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
