BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
DAK - Jazz Fruits - 2026 Harvest
USA|Entropica Coffee

DAK (sold by Entropica Coffee)

$26.00250gIn StockPreorder

DAK - Jazz Fruits - 2026 Harvest

Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee

DAK - Jazz Fruits - 2026 Harvest is a Sidama, Ethiopia, Natural, Local Landraces coffee from DAK.

In stock since:

Pre-order from Entropica Coffee

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Producer
Daye Bensa
Available Sizes▾
  • 250g — $26.00 ($10.40/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
  • 3000g — $176.00 ($5.87/100g)

Description

Tastes Like Stone Fruit • Berries • White Chocolate DAK's Take: A juicy and fruity coffee from a community lot in collaboration with Daye Bensa. One of the best picks we've made in terms of price / quality in the cup. Expect a creamy and fruity espresso. The Details FARM Daye Bensa PROCESSING Natural ALTITUDE 1900 MASL REGION Sidama, Ethiopia VARIETY Local Landraces PRODUCER Daye Bensa

About Entropica Coffee

Location
USA
Region
North America
Visit Entropica Coffee →