
DAK (sold by Entropica Coffee)
DAK - Lemon Spritz
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Lemon Spritz is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
- Producer
- N/A
Available Sizes▾
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $100.00 ($10.00/100g)
- 3000g — $246.00 ($8.20/100g)

DAK - Lemon Spritz
Roasted by DAK · Sold by Entropica Coffee
DAK - Lemon Spritz is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Heirloom coffee from DAK.
In stock since:
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Heirloom
- Producer
- N/A
Available Sizes
- 200g — $28.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $100.00 ($10.00/100g)
- 3000g — $246.00 ($8.20/100g)
Description
Tastes Like Lemonade • Apricot • Florals DAK's Take: The summer coffee has officially started, and we're opening it with another washed Ethiopian. They’re our favourite, so they tend to win the spot. This one’s from the Chelchele washing station, with lemon iced tea, apricot jam and white florals. We picked it out during our visit to Ethiopia earlier this year. The Details FARM Chelchele Washing Station PROCESSING Washed ALTITUDE 1900 MASL REGION Yirgacheffe, Ethiopia VARIETY Heirloom PRODUCER N/A
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00

