
MAME (sold by Entropica Coffee)
MAME - UBA Orange Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - UBA Orange Omni is a Risaralda, Colombia, Co-Fermentation, Caturra coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Risaralda, Colombia
- Process
- Co-Fermentation
- Variety
- Caturra
- Producer
- Julio Cesar Madrid
Available Sizes▾
- 250g — $46.00 ($18.40/100g)
- 1000g — $157.00 ($15.70/100g)

MAME - UBA Orange Omni
Roasted by MAME · Sold by Entropica Coffee
MAME - UBA Orange Omni is a Risaralda, Colombia, Co-Fermentation, Caturra coffee from MAME.
In stock since:
Details
- Origin
- Risaralda, Colombia
- Process
- Co-Fermentation
- Variety
- Caturra
- Producer
- Julio Cesar Madrid
Available Sizes
- 250g — $46.00 ($18.40/100g)
- 1000g — $157.00 ($15.70/100g)
Similar coffees to this Risaralda, Colombia Co-Fermentation Caturra

94 Celcius - Caro Citric - Colombia - Co-Fermented
Colombia Castillo
Speciality Coffee CA
$21.00

Caro Citric - Colombia
Andes, Antioquia, Colombia Castillo
94 Celcius
$20.46

Colombia Franky Hoyos Adv Washed
Colombia, Pitalito Advanced Washed Co-ferment Orange Bourbon
Perc Coffee
$17.00
Description
Tastes Like Blackberry • Orange Blossom • Lychee MAME's Take: Tangerine is produced using Café Uba’s culturing fermentation method, where coffee is fermented with a must of orange and pineapple under restricted oxygen for over 144 hours. This mixed fermentation incorporates fruits, aromatic plants, and selected yeasts and bacteria that drive complex metabolic reactions, resulting in a sweet, fruity cup with smooth tropical notes and a unique, expressive profile. MAME brew guide: 10g dose, 1:15, medium-fine, 93°C — steep the first pour of 50g for 30 seconds, then centre pour 100g after. The Details FARM Finca Milan — UBA PROCESSING Co-Fermentation ALTITUDE 1500 MASL REGION Risaralda, Colombia VARIETY Caturra PRODUCER Julio Cesar Madrid
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00
