
Manhattan (sold by Entropica Coffee)
Manhattan - Jose Jijón - World Class
Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee
Manhattan - Jose Jijón - World Class is a Loja, Equador, Washed, Typica Mejorado coffee from Manhattan.
In stock since:
Details
- Origin
- Loja, Equador
- Process
- Washed
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Jose Jijon
Available Sizes▾
- 125g — $48.00 ($38.40/100g)
- 250g — $75.00 ($30.00/100g)

Manhattan - Jose Jijón - World Class
Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee
Manhattan - Jose Jijón - World Class is a Loja, Equador, Washed, Typica Mejorado coffee from Manhattan.
In stock since:
Details
- Origin
- Loja, Equador
- Process
- Washed
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Jose Jijon
Available Sizes
- 125g — $48.00 ($38.40/100g)
- 250g — $75.00 ($30.00/100g)
Similar coffees to this Loja, Equador Washed Typica Mejorado

Jose Ignacio Jijón Typica Mejorado
Ecuador Washed Typica Mejorado
Phil & Sebastian
$30.35

Fincas Del Putushio - Mejorado - Washed - Ecuador 125g
Loja, Putushio Washed Mejorado
Norma Supply Co.
$39.00

Fincas Del Putushio - Washed Mejorado
Ecuador, Loja, Putushio Washed Mejorado
September
$37.50

Ecuador - Fincas Del Putushio, Typica Mejorado
Loja Province, Ecuador Classic Washed Typica Mejorado
Archers Coffee
$22.60
Description
Tastes Like clementine • white tea • violet Manhattan's Take: The return of more amazing Mejorado from Pepe and Jose Jijon! This one coming from their new high-altitude farm, Putushio! Putushio is a mountain located next to the farm at 2222 masl. The area has historical artifacts dating back from over 3000 years ago along with rugged terrain that creates as Pepe describes as “mystical” characteristics. This new farm is allowing Pepe and his team to produce some lovely washed coffees that display variety and terroir characteristics present in Putushio. For this one, we are tasting clementine, white tea and violet! The Details FARM Fincas Del Putushio PROCESSING Washed ALTITUDE 2222 MASL REGION Loja, Equador VARIETY Typica Mejorado PRODUCER Jose Jijon
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00

