
Manhattan (sold by Entropica Coffee)
Manhattan - Pepe Jijón - World Class
Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee
Manhattan - Pepe Jijón - World Class is a Imbabura, Equador, Wave Honey, Sidra coffee from Manhattan.
In stock since:
Details
- Origin
- Imbabura, Equador
- Process
- Wave Honey
- Variety
- Sidra
- Producer
- Pepe Jijon
Available Sizes▾
- 125g — $48.00 ($38.40/100g)
- 250g — $75.00 ($30.00/100g)

Manhattan - Pepe Jijón - World Class
Roasted by Manhattan · Sold by Entropica Coffee
Manhattan - Pepe Jijón - World Class is a Imbabura, Equador, Wave Honey, Sidra coffee from Manhattan.
In stock since:
Details
- Origin
- Imbabura, Equador
- Process
- Wave Honey
- Variety
- Sidra
- Producer
- Pepe Jijon
Available Sizes
- 125g — $48.00 ($38.40/100g)
- 250g — $75.00 ($30.00/100g)
Description
Tastes Like Elstar apple • lemon verbena • honey Manhattan's Take: Spirits are always high when Pepe’s coffee lands back onto our offerlist! This coffee undergoes Pepe’s “Wave Honey” process. The cherries undergo an initial fermentation in tanks for 72 hours then get dried very slowly in a dark room using intermittent temperatures for up to 50 days. Once the desired humidity is met, the coffee is put into grainpro bags to stabilize for 1 month. We’re tasting Elstar apple, lemon verbena and honey! The Details FARM Finca Soledad PROCESSING Wave Honey ALTITUDE 1515 MASL REGION Imbabura, Equador VARIETY Sidra PRODUCER Pepe Jijon
More from Entropica Coffee

MOK - Espresso A, Ethiopia, Ayla Bombe
$27.00

A.M.O.C. - /059 Indonesia — Rukun Saudara
$34.00

MOK - Filter B, Brazil - 250g
$25.00

MOK - Honduras, Bryan Adolfo, Natural Anaerobic
$37.00

MOK - Espresso C, Colombia, Sierra Nevada
$26.00

MOK - Peru, Finca Cedruyoc, Geisha, Washed (200G)
$66.00