
Escape Coffee
Washed Secret Sauce
Washed Secret Sauce is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Kurume, Dega coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Kurume, Dega
- Producer
- Habtamu Fikadu
Available Sizes▾
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Washed Secret Sauce
Washed Secret Sauce is a Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Kurume, Dega coffee from Escape Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Kurume, Dega
- Producer
- Habtamu Fikadu
Available Sizes
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 900g — $51.53 ($5.72/100g)
Similar coffees across all roasters

Kayon Mountain
Guji, Ethiopia Washed Heirloom
Eight Ounce Coffee
$24.99

"Le Cure": Peach Perfect Espresso 1kg
Lalesa, Ethiopia Washed Heirloom
Eight Ounce Coffee
$87.99

Ethiopia Chelchele
Ethiopia Washed Kurume, Dega
Verve Coffee Roasters
$27.00

"Le Cure": Peach Perfect Espresso
Lalesa, Ethiopia Washed Heirloom
Eight Ounce Coffee
$23.99

Habtamu Fikadu - Kurume, Dega - Washed - Ethiopia 10.5oz
Ethiopia Fully washed Kurume and Dega
Norma Supply Co.
$28.00

Reku Habtamu
Ethiopia Washed Landrace
Monogram Coffee
$19.06
Description
What’s better than one Secret Sauce? Two Secret Sauces. Back for round two, we’re revisiting a tried-and-true classic: a peach-forward, washed Ethiopian. Sourced from the high-altitude hills of Yirgacheffe, Ethiopia, this washed blend of Kurume and Dega varietals hits like nothing else. Grown at elevations reaching up to 2,100 masl, the slow cherry maturation at these heights allows sugars and complex flavours to develop fully inside the bean. The result? A cup bursting with vibrant acidity, delicate floral aromatics, and distinct notes of citrus, stone fruit, and tea-like elegance. It’s damn good. Go ahead, make room on your counter for this new Washed Secret Sauce.









