BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Escape Coffee

Escape Coffee is a specialty coffee roaster based in Quebec, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Escape Coffee.

Top origins
Colombia, Nicaragua, Ethiopia
Common processes
Washed, Natural, Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
New in last 30 days
3 (2/mo avg)
Newest arrival
2026-09-14
Latest restock
2026-09-23

19 coffees in stock (28 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Candy Floss
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Muyinga, Burundi
Process
Natural Anaerobic
Variety
Bourbon
Producer
Hafi Coffee
Kiss of God
Canada|Escape Coffee

$18.71 · 300g · $5.88/100g

2 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 900g — $48.71 ($5.41/100g)

Details

Origin
Ngozi Province, Burundi
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Bahire
Pink Bourbon #4
Canada|Escape Coffee

$21.18 · 200g · $10.24/100g

Details

Origin
Huila, Colombia
Process
Washed
Variety
Pink Bourbon
Producer
Heiner Lasso & Sebastian Ramirez, El Rubi & El Placer
Yellow Pacamara
Canada|Escape Coffee

$31.77 · 200g · $15.18/100g

Details

Origin
Matagalpa, Nicaragua
Process
Extended Process Carbonic Maceration with lavender flower double fermentation
Variety
Yellow Pacamara
Producer
Ben Weiner, Finca Idealista
Mayor - Laos
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Champasak Province, Bolaven Plateau, Laos
Process
Washed
Variety
Catigua
Producer
Smallholder Farms
Thà Bom
Canada|Escape Coffee

$15.88 · 300g · $5.18/100g

2 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 900g — $41.65 ($4.63/100g)

Details

Origin
Jinotega/Dipilto, Nicaragua
Process
Washed Anaerobic
Variety
Java
Producer
Multiple Producers
Mayor
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Costa Rica, Marcellesa, Typica, and Caturra
Producer
Multiple producers
Cottage
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Nariño, Colombia
Process
Washed
Variety
Blend
Producer
Multiple Producers
Goosebumps
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon, Marcellsa, Anacafe 14
Producer
Multiple Producers
Decaf #2
Canada|Escape Coffee

$28.24 · 200g · $13.41/100g

Details

Origin
Cauca, Colombia
Process
Ethyl acetate (EA) Decaffeination
Variety
Castillo
Producer
Diego & Alex Bermudez, El Paraíso
ciele athletics The Warmup
Canada|Escape Coffee

$18.35 · 300g · $5.88/100g

2 sizes
  • 300g — $17.65 ($5.88/100g)
  • 900g — $46.59 ($5.17/100g)

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28 & SL-34
Producer
Gititu Farmers Cooperative Society
Secret Sauce #6
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Bombe, Basha Bekele
Cozy Secret Sauce
Canada|Escape Coffee

$17.65 · 300g · $5.65/100g

2 sizes
  • 300g — $16.94 ($5.65/100g)
  • 900g — $46.59 ($5.17/100g)

Details

Origin
Sidama, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Niguse Nara, Murango
Washed Secret Sauce
Canada|Escape Coffee

$19.77 · 300g · $6.35/100g

2 sizes
  • 300g — $19.06 ($6.35/100g)
  • 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Dega
Producer
Habtamu Fikadu
Sunset Sipper - Decaf
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
Variety
Caturra
Producer
El Placer, Sebastian Ramirez
Sunrise Espresso - Decaf
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Washed - Sugarcane (EA) Decaffeination
Variety
Caturra
Producer
El Placer, Sebastian Ramirez
Les Chèvres de Montagne
Canada|Escape Coffee

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Africa x Colombia x Costa Rica
Process
Washed xYellow Honey
Producer
Multiple Producers
Diner
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$15.88 · 300g · $5.18/100g

2 sizes
  • 300g — $15.53 ($5.17/100g)
  • 900g — $41.65 ($4.63/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Natural
Producer
Multiple Producers
Hooké
Canada|Escape Coffee
In StockBlend

$16.94 · 300g · $5.41/100g

2 sizes
  • 300g — $16.24 ($5.41/100g)
  • 900g — $45.18 ($5.02/100g)

Details

Origin
Colombia, Africa, Costa Rica
Process
Washed, Natural
Producer
Multiple Producers