
Escape Coffee
Candy Floss
Candy Floss is a Muyinga, Burundi, Natural Anaerobic, Bourbon coffee from Escape Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Muyinga, Burundi
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Hafi Coffee
Available Sizes▾
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 900g — $51.53 ($5.72/100g)

Candy Floss
Candy Floss is a Muyinga, Burundi, Natural Anaerobic, Bourbon coffee from Escape Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Muyinga, Burundi
- Process
- Natural Anaerobic
- Variety
- Bourbon
- Producer
- Hafi Coffee
Available Sizes
- 300g — $19.06 ($6.35/100g)
- 900g — $51.53 ($5.72/100g)
Similar coffees to this Muyinga, Burundi Natural Anaerobic Bourbon

Nyagishiru
Burundi - Muyinga Classic Natural - Raised Beds Red Bourbon
Gardelli Specialty Coffees
$22.19

CLOUD CANDY: Rwanda Anaerobic Natural
Nyamasheke, Western Province Anaerobic Natural Red Bourbon
Pirates of Coffee
$22.00

MUBUGA / BURUNDI / NATURAL / BOURBON
BURUNDI NATURAL BOURBON
Ordinary Coffee Roasters
$18.20

Burundi Gihere Natural
Burundi — Ngozi Natural Bourbon
Runty Roaster
$19.25

Burundi Nkuba
Kayanza province Natural, Yeast Inoculated Red Bourbon
Rum Baba Coffeeroasters
$18.26

Burundi Businde Honey
Burundi Honey Bourbon
Yaggy Road Roasting Co
$70.00
Description
Ever met a coffee that changed your mind? Dave has. This dreamy little number sent him for a spin. Burundi? Believe it. For the second harvest, introducing Candy Floss—a gem from Muyinga Province. This natural anaerobic bourbon turned heads when it hit our cupping table. Its sweet, delicate profile, bursting with berry notes, had us doing double takes, triple takes… you get the idea. We’re beyond grateful this coffee from the remote Hafi washing station found its way to us. Now, it’s time it found you. The perfect coffee for bright espressos, fruity filters, affogatos and cold brew, Candy Floss is here to brighten your cup.






