
Ethica Roasters
Ethica Espresso
Ethica Espresso is a Brazil, Natural, Red Catuai coffee from Ethica Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Cachoeira
Available Sizes▾
- 250g — $14.12 ($5.65/100g)
- 1000g — $40.24 ($4.02/100g)

Ethica Espresso
Ethica Espresso is a Brazil, Natural, Red Catuai coffee from Ethica Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Natural
- Variety
- Red Catuai
- Producer
- Cachoeira
Available Sizes
- 250g — $14.12 ($5.65/100g)
- 1000g — $40.24 ($4.02/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Red Catuai

Brazil Espresso
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.18

BRAZIL - Brasilien Espresso
Brazil Natural yellow Catuai; red Catuai
Schön Kaffee
$12.43

Espresso Blend
Cerrado, Brazil 70 % Natural + 30% Washed Caturra, Catuaí, Typica, Bourbon
Fábrica Coffee Roasters
$16.99

Espresso B, Brazil
Brazil, Campos ALtos Natural Red Catuaí
MOK
$15.96

Brazil Espresso DARK
Brazil - Cerrado Natural Mundo Novo, Yellow & Red Catuai
HAYB
$7.18

Ocafi / Brazil / Natural / Espresso
Brazil Natural
Ordinary Coffee Roasters
$12.54
Description
A classic espresso with chocolate and nutty notes, and a bold, lingering finish.This coffee pairs well with milk or is enjoyable on its own. Ethica Espresso is a peak of the partnership with green bean importer Orange Brown. The Cerrado region has all the conditions needed in order to produce specialty coffee. During the dry season humidity is low, temperatures are lower, and the coffee quality is accentuated. Defined seasons, soil, and topography combined with experienced crop management provide everything needed to deliver the best coffee.











