
George Howell Coffee
La Minita, Costa Rica
La Minita, Costa Rica is a Costa Rica, Frailes, Washed, Caturra coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica, Frailes
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes▾
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $66.00 ($7.28/100g)
- 2267g — $156.00 ($6.88/100g)

La Minita, Costa Rica
La Minita, Costa Rica is a Costa Rica, Frailes, Washed, Caturra coffee from George Howell Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Costa Rica, Frailes
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra
- Producer
- Small Farmers
Available Sizes
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $66.00 ($7.28/100g)
- 2267g — $156.00 ($6.88/100g)
Similar coffees to this Costa Rica, Frailes Washed Caturra

Costa Rica La Minita
Los Santos, Tarrazu Washed Caturra, Catuai
Single O
$20.00

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

Santa Lucia, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Costa Rica Doña Aracelly
Costa Rica, Frailes, Los Santos Natural Caturra
De Mello Coffee
$18.35

Producer's Pride, Costa Rica
Costa Rica Washed Caturra, Catuaí, Villalobos
Ritual Coffee Roasters
$23.00

Costa Rica La Minita
Caffe Lusso
$25.00
Description
La Minita made its reputation over thirty years ago by removing every blemished bean by hand. Because of this extreme care for detail, the cup offers a pure coffee flavor of exceptional clarity and finesse with traces of orange, milk chocolate, and clear maple syrup.
About George Howell Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from George Howell Coffee

Alchemy Espresso
$20.00

Guadalupe Miramar, Mexico
$26.00

El Meson Fall Harvest, Colombia
$36.00

El Meson Fall Harvest Medium, Colombia
$36.00

Daterra Calabria, Brazil
$23.00

Decaf Cadefihuila, Colombia
$22.00

