
Single O
Costa Rica La Minita
Costa Rica La Minita is a Los Santos, Tarrazu, Washed, Caturra, Catuai coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Santos, Tarrazu
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai
- Producer
- Hacienda La Minita
Available Sizes▾
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Costa Rica La Minita
Costa Rica La Minita is a Los Santos, Tarrazu, Washed, Caturra, Catuai coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Santos, Tarrazu
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Catuai
- Producer
- Hacienda La Minita
Available Sizes
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
Similar coffees to this Los Santos, Tarrazu Washed Caturra, Catuai

Roast for the Roar - Wilder Costa Rica Espresso
Costa Rica Washed Catuai, Caturra
19 Grams
$17.00

La Minita, Costa Rica
Costa Rica, Frailes Washed Caturra
George Howell Coffee
$26.00

Costa Rica La Minita
Caffe Lusso
$25.00

Costa Rica, La Pastora
Costa Rica, Tarrazu, Costa Rica Washed Caturra & Catuai
Methodical Coffee
$21.32

Costa Rica - Roble Negro Espresso
Costa Rica Traditional Washed Catuaí
Scenery Coffee
$25.20

Juanachute
los santos, tarrazú, costa rica washed catuaí
Prolog Coffee
$3.20
Description
One More Thing: La Minita is the OG, setting standards for responsible and regenerative coffee production since 1985. They have kept more than half the land as a forest preserve and wildlife corridor, have best in the biz worker benefits and wages, sustainable pruning and land management along with replanting to keep shade trees in abundance. After 15 years working together, we're still as excited as ever to share this coffee. Method Espresso Filter Batch Dose 20g 15g 60g/L or 72g/1.2L Yield 55g 250g Time 24sec 5min One More Thing: La Minita is the OG, setting standards for responsible and regenerative coffee production since 1985. They have kept more than half the land as a forest preserve and wildlife corridor, have best in the biz worker benefits and wages, sustainable pruning and land management along with replanting to keep shade trees in abundance. After 15 years working together, we're still as excited as ever to share this coffee. Method Espresso Filter Batch Dose 20g 15g 60g/L or 72g/1.2L Yield 55g 250g Time 24sec 5min






