
Go Get Em Tiger
Major Monuments Espresso
Major Monuments Espresso is a South America Blend, Washed/Natural coffee from Go Get Em Tiger.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- South America Blend
- Process
- Washed/Natural
Available Sizes▾
- 297g — $22.00 ($7.41/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Major Monuments Espresso
Major Monuments Espresso is a South America Blend, Washed/Natural coffee from Go Get Em Tiger.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- South America Blend
- Process
- Washed/Natural
Available Sizes
- 297g — $22.00 ($7.41/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees across all roasters

Warmth Espresso Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71

Warmth Filter Blend
Central America, South America Washed Blend
Monogram Coffee
$12.71

Warmth Espresso Blend (908g)
Blend Blend
Eight Ounce Coffee
$43.99

Chocolate Berry Espresso (1kg)
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$69.99

Chocolate Berry Espresso
Guatemala/Rwanda, Blend Blend Multiple varieties
Eight Ounce Coffee
$19.99

Goose Bumps Espresso Blend
El Salvador & Brazil Washed & Natural Process Bourbon/Mixed
Vesta Coffee Roasters
$21.00
Description
A bold, chocolate-forward coffee with notes of milk chocolate, dried plum, and toasted wallet. Roasted for versatility, it performs beautifully as espresso, drip, or cold brews and pairs especially well with milk. TASTING NOTES: Baking Spices & Dark Chacolate ROAST LEVEL: Filter/Espresso roast PROCESSING METHOD: Washed/Natural REGION: South America Blend
More from Go Get Em Tiger

Placer de la Tarde, Colombia Decaf
$23.00

Minor Monuments Espresso
$22.00

Danche, Ethiopia 2026
$27.00

Mullageta Muntasha, Ethiopia
$39.75

Prism- Roasted At Origin
$27.00

Blasina Martinez, Honduras Anaerobic Honey
$23.50



